Cezhraničné vymáhanie pokút za diaľničné známky sa posúva vpred

V otázke vymáhania pokút za chýbajúce diaľničné známky nastáva výrazný posun. Na spoločnom rokovaní ministri dopravy členských štátov Európskej únie jednohlasne deklarovali záujem, čo najskôr vytvoriť jednotný európsky systém, ktorý umožní cezhraničnú výmenu dát o majiteľoch vozidiel. To umožní automatické posielanie pokút za diaľničné známky aj zahraničným vodičom vo všetkých krajinách, ktoré majú elektronický diaľničný systém. Ďalším krokom pri presadzovaní potrebných zmien budú rokovania s európskym parlamentom pod taktovkou rakúskeho predsedníctva. Ministri dopravy diskutovali na Rade EÚ v Luxembursku v rámci  balíka mobility aj o  zlepšení pracovných a sociálnych podmienok vodičov v cestnej doprave.

Čítať viac

Minister skontroloval výstavbu úsekov na diaľnici D1 a D3

Minister Arpád Érsek počas kontrolného dňa stavby D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala vyzval zhotoviteľa, aby urýchlil práce na prerážaní tunela Višňové, aj na križovatke potrebnej na napojenie predchádzajúceho úseku na cestnú sieť. Z celkovej dĺžky diaľničného tunela Višňové je dnes prerazených viac ako 93 %. Podľa pôvodného harmonogramu mal byť prerazený už na konci predchádzajúceho roku, za meškanie zhotoviteľovi hrozí sankcia. Minister skontroluje postup prác na kľúčovom úseku diaľnice opäť na  jeseň tohto roku. Kontrolný deň  absolvoval minister aj na stavbe D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec, kde postup prác komplikujú spory s rodinou odmietajúcou sa vysťahovať z vyvlastnených nehnuteľností. Na vysporiadaných úsekoch už zhotoviteľ realizuje prekládky inžinierskych sietí, zakladá piliere a mostné objekty. Na tomto úseku sa neočakáva meškanie.

Čítať viac

Práce na cestách v Prešovskom kraji úspešne napredujú

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek osobne skontroloval stav prác na stavbe juhozápadného diaľničného obchvatu mesta Prešov. Práce idú podľa harmonogramu a dodávateľ deklaruje dokončenie diaľnice o tri roky. Minister sa zúčastnil aj na slávnostnom poklepaní základného kameňa rekonštrukcie križovatky I/18 Prešov, Levočská – Obrancov mieru.  Križovatka bude zrekonštruovaná za 7 miliónov eur ako jeden z projektov Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. V Prešove sú vo výstavbe aj  dve križovatky, ktoré budú odovzdané do užívania v tomto a v budúcom roku. Okrem toho sa  v kraji  z eurofondov investuje do rekonštrukcie 4 úsekov ciest prvej triedy a modernizácie 12 mostov.
Čítať viac

Spájanie Komárna s Komáromom postupuje podľa plánov

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek skontroloval výstavbu nového mosta cez Dunaj, ktorý by mal byť hotový v roku 2019. Cestný most spájajúci  slovenské Komárno s maďarským Komáromom bude asymetrický s jedným pylónom s výškou okolo 90 m a závesnými káblami. Momentálne sú vybudované umelé ostrovy pre mostné piliere.  Cez most povedie hlavná cesta s dvoma jazdnými pruhmi. Spoločný projekt dvoch krajín je financovaný s príspevkom z fondov EÚ cez Nástroj na prepájanie Európy. Aj keď projekt výstavby mosta koordinuje maďarská strana, zodpovednosť a finančnú záťaž nesú obidve krajiny. Na most nadväzujú príjazdové cesty, ktoré si každá krajina buduje sama.
Čítať viac

Nový most cez rieku Ipeľ je bližšie k výstavbe

Výstavba 54 metrov dlhého mosta ponad rieku Ipeľ medzi slovenskou obcou Chľaba a maďarskou Ipolydamásd môže ísť do záverečnej prípravnej fázy.   Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek a štátny tajomník pre dopravnú politiku Ministerstva inovácií a technológií Maďarska László Mosóczi podpísali 28. júna Dodatok č. 1 k Dohode medzi vládou Maďarska a Slovenska o výstavbe cestného mosta a súvisiacich objektov na spoločnej štátnej hranici. Strany pristúpili k podpísaniu dodatku, pretože návrh výstavby mosta prijatý v dohode z roku 2012 sa ukázal ako ekonomicky neefektívny. Zmenou projektu sa dosiahlo zníženie nákladov a zjednodušenie technického riešenia. Stavba by mala byť financovaná z fondov Európskej únie v rámci Operačného programu cezhraničnej spolupráce Slovensko – Maďarsko 2014 – 2020.
Čítať viac

Aj v Žilinskom a Trenčianskom kraji budú lepšie mosty

V rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII)  sa začala od júna modernizácia  deviatich mostov na cestách I. triedy v Žilinskom a Trenčianskom kraji. Po východnom Slovensku je to ďalší región, v ktorom budú môcť ľudia využívať bezpečnejšie mosty. Rekonštrukcie sú zazmluvnené v celkovej cene vyše 4 miliónov eur. Časovo najnáročnejšia bude modernizácia mosta 293 – I/18 Martin-Priekopa, ktorej ukončenie je plánované do júna 2019. Do tohto termínu budú zrealizované aj opravy ostatných 8 mostov. Mosty, ktorým venuje ministerstvo dopravy mimoriadnu pozornosť, sa nachádzajú na cestách prvej triedy. V súčasnom programovom období máme v pláne opraviť 62 mostov, z ktorých 23 je práve na území Žilinského a Trenčianskeho kraja.
Čítať viac

Zmena grafikonu prináša na najvyťaženejšie trasy desiatky nových vlakov

Od 10. júna 2018 na linkách Bratislava – Trnava a Bratislava – Senec obojsmerne premáva 56 nových osobných vlakov v intervale 30 minút. Cieľovou stanicou je železničná stanica Bratislava-Nové Mesto a tiež Bratislava-Petržalka. Rovnako sa posilnil aj druhý vyťažený úsek Trnava – Bratislava, kde po novom obojsmerne premáva spolu 27 nových vlakov. Vďaka zmenám v cestovnom poriadku sa zlepšila aj situácia v regionálnej doprave na Kysuciach. Na úseku Čadca – Kysucké Nové Mesto – Žilina je zabezpečená počas pracovného dňa pravidelná hodinová obsluha. Hlavným cieľom týchto zmien je odbremenenie už dnes preplnených mestských komunikácií a využitie potenciálu koľajovej dopravy pre rýchlejšie a ekologickejšie cestovanie. 
Čítať viac

Do cyklokampaní sa opäť zapojil rekordný počet účastníkov

Tohtoročná kampaň Do práce na bicykli má svojich víťazov. Súťaž v tomto roku zaznamenala rekordnú účasť v podobe 11 061 prihlásených účastníkov v 3 332 tímoch z 1 349 spoločností, inštitúcií a firiem. Registrovaní súťažiaci v 81 mestách na Slovensku najazdili na bicykli takmer milión štyristotisíc kilometrov. Slávnostné vyhodnotenie 5. ročníka kampane sa uskutočnilo za prítomnosti ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka. Aj 4. ročník celonárodnej kampane Do školy na bicykli sa niesol v úspešných číslach. V tomto roku sa do súťaže zapojilo až 198 materských, základných a stredných škôl, pričom 6 337 registrovaných žiakov na cestách za vzdelaním  najazdilo viac ako 45- tisíc kilometrov.
Čítať viac

Prezentácia krajiny v zahraničí je úspešná, počet turistov stúpa

Turizmus na Slovensku zažíva historicky najvýraznejší rast. V prvom kvartáli roka 2018 sa u nás ubytovalo viac ako 1,2 milióna hostí, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nárast o 4,4 percenta. Zásluhu na tom majú aj aktivity sekcie cestovného ruchu.  V júni bolo Slovensko hostiteľom rakúskych aj  poľských zástupcov médií. Zahraničným novinárom sme predstavili ponuku možností cestovného ruchu pred letnou turistickou sezónou v kombinácii produktových línií hory a turistika, voda a zábava, kultúrne dedičstvo a spoločenské podujatia. Presstrip  pre rakúskych zástupcov médií mal za cieľ odprezentovať aj nové priame vlakové spojenie medzi Rakúskom a Slovenskom, predstaviť región a mesto Košice, ako aj odprezentovať letecké prepojenie miest Viedeň a Košice. V Českej republike sa slovenské turistické produkty predstavili v areáli zámku Konopiště na narodeninovom koncerte rádia Blaník a počas „Dnů slovenské kultury“ v Moravské Třebové. Prostredníctvom filmov, spotov a rozdávania prospektových materiálov Slovensko lákalo na návštevu aj verejnosť v obchodnom centre „Galeria Aeroport“ v Moskve.

Čítať viacNaša mailová adresa:
info@mindop.sk

Chcete zmeniť nastavenie prijímania e-mailov?
unsubscribe from this list

*|IF:REWARDS|* *|HTML:REWARDS|* *|END:IF|*