Minister Arpád Érsek rok vo funkcii

Minister na stretnutí s novinármi zhodnotil svoje pôsobenie na čele ministerstva dopravy a výstavby. Arpád Érsek  počas jedného roku naštartoval výstavbu takmer sto kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest na východe, severe aj západe Slovenska. Do konca funkčného obdobia tejto vlády  chce rozbehnúť súťaže na zhotoviteľa na ďalších takmer sto kilometrov . Okrem toho sa počas uplynulých dvanástich mesiacov v rezorte dopravy pod vedením A. Érseka podarilo opätovne zaviesť IC vlaky, ktoré ukazujú svoju opodstatnenosť, naštartovalo sa čerpanie v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra a zatraktívnili sa aj kritériá na podporu zatepľovania alebo licencie na STK. Rekordný rok zažíva aj oblasť cestovného ruchu.

Čítať viac

Kontrolný deň tunela Diel

Minister dopravy Arpád Érsek sa 5. septembra zúčastnil na kontrolnom dni tunela Diel. Ide  o jeden z dvoch tunelov, ktoré sa budú realizovať v rámci modernizácie železničnej trate v úseku Púchov – Považská Teplá. Ukončenie výstavby je naplánované na január 2020 a práve dokončením modernizácie v tomto úseku dôjde k zavŕšeniu modernizácie na celom úseku Bratislava – Žilina, kde vlaky budú môcť premávať rýchlosťou do 160 km/h. Návšteva  ministra bola spojená s posvätením sochy sv. Barbory, ktorá je patrónkou baníkov.

Životy budú zachraňovať SMS-ky a technológia eCall

Návrh zákona o elektronických komunikáciách, ktorý je v gescii ministerstva dopravy, prináša rozšírenie život zachraňujúcich služieb.  Občania, ktorí sa ocitnú v tiesni či inej život ohrozujúcej situácii a nedokážu hovoriť, si budú môcť zavolať pomoc prostredníctvom krátkych textových správ – SMS. V súlade s európskou legislatívou sa zavádza aj fungovanie tzv. eCall, automatického zaslania dátovej vety o polohe vozidla pri dopravnej nehode na príslušné stredisko integrovaného záchranného systému. Jeho využitie má veľký význam napr. pri nehodách na odľahlých cestách či pri bezvedomí vodiča. Navrhovaná účinnosť zákona je od 1. januára 2018. Technológia eCall bude povinne inštalovaná v každom aute vyrobenom v Európskej únii od 1. marca 2018.
Čítať viac

Po Slovensku jazdili „vlaky zdravia“

Vlaky zdravia premávali počas celého septembra na trati Bratislava – Košice a späť, konkrétne tri dni v každom týždni. Záujemcom zadarmo zmerali krvný tlak, cholesterol, cukor a srdcovú  arytmiu, vďaka čomu spoznali svoje riziko vzniku srdcovocievnych ochorení. Odborníci si zároveň  na zdravie Slovákov posvietili aj priamo na vlakových staniciach v Bratislave, Košiciach a vo Zvolene. Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek taktiež  využil možnosť a v rámci pracovnej cesty do Galanty si nechal preveriť zdravotný stav. 29. septembra, v rámci Dňa srdca, si mohli dať  skontrolovať svoj zdravotný stav aj zamestnanci ministerstva dopravy.
Čítať viac

Deň zodpovednosti na slovenských cestách

Ministerstvo v spolupráci s Prezídiom policajného zboru SR a Slovenským združením výrobcov piva a sladu upozornilo prostredníctvom informačno-edukatívnej kampane na stále vysoký počet nehôd na slovenských cestách pod vplyvom alkoholu. Kampaň sa konala počas predĺženého víkendu 15. – 17. septembra, pretože až 43 % dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu sa stane cez víkend.  Preventívne hliadky podrobili vodičov v najväčších slovenských mestách dychovým skúškam a poučili ich o škodlivosti alkoholu na cestách. Zodpovedných vodičov odmenili balíčkom obsahujúcim užitočné pomôcky ako jednorazový alkotester, či reflexné prvky. 
Čítať viac

Do Európskeho týždňa mobility sa zapojilo aj ministerstvo dopravy

16. až 22. september bol, tak ako každý rok, označený ako Európsky týždeň mobility. Cieľom kampane je povzbudiť samosprávy, aby podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility a aby vyzvali svojich obyvateľov využívať na  prepravu  multimodálnu dopravu. Do obľúbenej akcie sa už tradične zapojilo aj ministerstvo dopravy. Kampaň na sociálnej sieti ministerstva propagovali zamestnanci, ktorí celoročne pri svojej ceste do práce využívajú verejnú osobnú dopravu, bicykel, chodia pešo alebo iným alternatívnym spôsobom.  Akciu podporil aj minister dopravy A. Érsek, ktorý  prišiel na rokovanie vlády pešo.

Národná rada schválila zákony podporujúce  rozvoj bývania

Na septembrovom rokovaní NR SR boli schválené návrhy zákonov z dielne ministerstva dopravy a výstavby, ktoré tvoria piliere priamej štátnej podpory v oblasti bývania. Schválením zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 443/2010 Z. z. bola prijatá možnosť poskytnutia dotácie na obstaranie štartovacích bytov a na obstaranie garážového stojiska k nájomným bytom. Druhým zákonom sa mení zákon č. 150/2013 Z. z., kde sa dopĺňajú dva nové účely podpory (obstaranie technickej vybavenosti a kúpa pozemku k obstarávaným nájomným bytom) a zároveň sa zvýšila maximálna výška úveru pri obstarávaní bytu. Na podporu zlepšenia dostupnosti sociálnej starostlivosti bol taktiež rozšírený systém úverovej podpory o účel výstavby. Zákony nadobudnú účinnosť od 1. januára 2018.
Čítať viac

Slovensko je čoraz obľúbenejšou destináciou

Posledné štatistiky ubytovania na Slovensku za prvý polrok 2017 prekonávajú aj rekordy vlaňajšej úspešnej sezóny. Za prvé dva kvartály zavítalo na Slovensko takmer 2,5 milióna návštevníkov, čo je o takmer 10 % viac v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2016. Rekordný bol mesiac jún, počas ktorého sa v regiónoch Slovenska ubytovalo vyše 520-tisíc hostí. 62 % všetkých návštevníkov tvorili Slováci, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako 10 %. Najviac návštevníkov spoza hraníc prišlo už tradične zo susedných krajín. V rámci zdrojových trhov príjazdového CR Slovenska zaznamenali v medziročnom vývoji najvyššie tempo rastu hostia z Číny (+ 63,8 %), Izraela (+57,7 %) a Ruska (+ 22,6 %). Z regiónov si dominanciu naďalej drží Bratislavský kraj s podielom 27 % a Žilinský kraj s podielom 21 %.
Čítať viac

Propagácia Slovenska v Rusku

V dňoch 23. až 26. septembra sa v troch mestách Ruskej federácie konala roadshow, na ktorej prezentovali krajiny V4 svoj turistický potenciál. Slovensko predstavilo touroperátorom, cestovným kanceláriám, zástupcom médií, predstaviteľom profesionálnych združení subjektov CR, ale aj širokej verejnosti  najzaujímavejšie turistické produkty s dôrazom na ponuku našich kúpeľov. S veľkým záujmom sa stretol aj workshop krajín V4 o medicínskom cestovnom ruchu v Moskve. Pracovno-propagačné podujatie organizovala a finančne zabezpečovala slovenská strana na základe schváleného marketingového plánu krajín V4 v oblasti CR na rok 2017.

V centre Budapešti  rozvoniavali slovenské jedlá

Od 4. do 9.septembra sa v centre Budapešti varili a ponúkali dobroty slovenskej kuchyne. Už  9.ročník „Týždňa slovenskej kuchyne“ otvoril minister Arpád Érsek. Podujatie však nebolo venované len  slovenskej kuchyni. Predstavitelia vrcholných orgánov cestovného ruchu oboch krajín rokovali o možnosti presadzovať sa spolu na tretích trhoch, zlepšiť infraštruktúru oboch krajín, či lobovať spolu za rozvoj cestovného ruchu vo svetových orgánoch turizmu.

Krásy Slovenska sa predstavili v Prahe

Bratislavské módne dni sa po úspešnej minuloročnej premiére vrátili do Prahy, tentoraz s cieľom prezentovať nielen módu, ale aj krásy Slovenska. Oficiálnym partnerom podujatia bolo ministerstvo dopravy a výstavby, ktoré predstavilo ponuku pre turistov  formou motivačného videa v úvode a v závere módnej show, distribúciou propagačných materiálov a dekoráciou secesných priestorov Obecného domu slovenskými motívmi. V 23 prezentačných stánkoch sa predstavili slovenské regióny aj počas  podujatia „Slovenské dni v Prahe“. Nultý ročník podujatia mal veľký úspech, podujatie umožnilo pritiahnuť záujem českej verejnosti o Slovensko ako turistickú destináciu mimo hlavnej sezóny.

Nová smernica upraví práva námorníkov

Slovenská republika podporila rozhodnutie Rady o prijatí smernice v oblasti námornej plavby, ktorou  sa vykonáva dohoda uzatvorená medzi Združením vlastníkov lodí Európskeho spoločenstva (ECSA) a Európskou federáciou pracovníkov v doprave (ETF).  Uvedený materiál  stanovuje komplexné práva a ochranu na pracovisku pre všetkých námorníkov bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť a vlajku, pod ktorou námorná loď pláva. Účelom návrhu smernice je zlepšiť pracovné podmienky, ochranu zdravia, bezpečnosť a sociálnu ochranu pracovníkov v odvetví námornej dopravy.Naša mailová adresa:
info@mindop.sk

Chcete zmeniť nastavenie prijímania e-mailov?
unsubscribe from this list

*|IF:REWARDS|* *|HTML:REWARDS|* *|END:IF|*