Pokutovanie zahraničných vodičov za chýbajúce diaľničné známky spomaľuje slovenský europoslanec

piatok 9. februára 2018

Bratislava (9. februára 2018) – Euroslanci majú možnosť prispieť k hladkému prijatiu potrebných zmien v európskej legislatíve, vďaka ktorým bude možné automaticky pokutovať zahraničných vodičov, ktorí jazdia na Slovensku bez diaľničnej známky. Dnes sú im pokuty vystavované iba v blokovom konaní priamo na mieste, rovnako ako v minulosti. Ministerstvo dopravy a výstavby SR v tejto súvislosti vyzýva aj europoslanca Branislava Škripeka, aby nespomaľoval prijatie potrebných zmien.

„Dnes nie je možné legálne získať údaje o zahraničných majiteľoch áut, ktorých zachytí kamerový systém na diaľniciach. Preto som už v minulom roku otvoril túto tému na úrovni Európskeho parlamentu, rokoval s viacerými ministrami a teraz sa o týchto zmenách začína rokovať. Chcel by som vyzvať všetkých slovenských europoslancov, aby boli v tejto veci maximálne nápomocní,“ povedal Arpád Érsek, minister dopravy a výstavby SR. V tejto záležitosti ministerstvo plne spolupracuje s europoslancom za stranu Most-Híd Jószefom Nagyom, ktorý sa o problematiku aktívne zaujíma.

Zmeny v Európskom parlamente sa príjmajú v rámci tzv. cestného balíka. Každé zdržanie môže oddialiť prijatie potrebných noriem o celé týždne. Preto je podľa rezortu dopravy nepochopiteľné, ak slovenskí europoslanci predkladajú v Európskom parlamente pozmeňovacie návrhy, ktoré sú proti záujmom Slovenska.