Slovensko na prestížnom veľtrhu cestovného ruchu ITB Berlín

piatok 9. marca 2018

Berlín (9. marca 2018) – Slovensko má aj tento rok zastúpenie na jednom z najprestížnejších výstav cestovného ruchu ITB Berlin. Atraktivity slovenského cestovného ruchu sa budú počas týchto dní, od 7. – 11. marca prezentovať pre viac ako 170-tisíc  návštevníkov. Národnú expozíciu zrealizovalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

 „Aktuálny vývoj trendov v cestovaní vytvára pre Slovensko priaznivé podmienky pre rast návštevnosti. Avšak v silne konkurenčnom prostredí to nestačí a je potrebné vyvíjať maximálne úsilie všetkých zainteresovaných subjektov a inštitúcií pôsobiacich v oblasti turizmu na Slovensku. Vlani bolo toto úsilie odmenené nárastom návštevnosti vo všetkých regiónoch, čo znamenalo nepochybne dôležité ekonomické prínosy či už pre štát, samosprávu, podnikateľov alebo miestnych ľudí,“  povedal Zoltán Kovács, generálny riaditeľ Sekcie cestovného ruchu MDV SR. 

Nemecko dlhodobo patrí k prioritným zdrojovým trhom cestovného ruchu Slovenska. V roku 2017 pricestovalo na Slovensko takmer 193-tisíc nemeckých turistov. Táto návštevnosť radí Nemecko na tretie miesto v rebríčku krajín, ktorých obyvatelia k nám zavítali. Ich počet sa zvýšil oproti predchádzajúcemu roku 2016 o 8%.

Slovensko sa veľtrhu v Berlíne zúčastňuje s národným stánkom o rozlohe 113 m2.  Tento rok využilo možnosť prezentácie svojej ponuky 11 slovenských subjektov cestovného ruchu. Sú medzi nimi zástupcovia Bratislava Tourist Board, Turizmus regiónu Bratislava, Mesto Spišská Nová Ves, Kúpele Trenčianske Teplice a Turčianske Teplice a cestovné kancelárie, ktoré poskytujú dovolenkové pobyty na Slovensku.

 

Návštevníkov tohto podujatia zaujímajú v rámci slovenskej expozície najmä informácie týkajúce sa kúpeľných a relaxačných pobytov, pobytov na horách, ponuky kempingov, či kultúrnych a UNESCO pamiatok. Z turistických regiónov je najväčší dopyt po Vysokých Tatrách, regióne Spiš, Liptov, Orava alebo Podunajsko. Zo slovenských miest sa návštevníci zaujímajú najmä o Bratislavu, Košice, Levoču, Kežmarok, Banskú Štiavnicu, Kremnicu a Banskú Bystricu.

 

Svetový veľtrh ITB Berlín patrí medzi najvýznamnejšie na svete. Zúčastňuje sa ho vyše 10-tisíc vystavovateľov zo 184 krajín. Táto výstava prináša celosvetovú ponuku, trendy a novinky z oblasti cestovného ruchu. Okrem národných stánkov krajín, regiónov a destinácií sa tu majú možnosť predstaviť cestovné kancelárie, rekreačné a ubytovacie zariadenia, dopravné spoločnosti a poskytovatelia služieb.