Zmena grafikonu prináša do Bratislavy desiatky nových vlakových spojov

utorok 5. júna 2018

Bratislava (5. júna 2018) – Od 10. júna 2018 bude na linkách Bratislava – Trnava a Bratislava – Senec obojsmerne premávať 56 nových osobných vlakov. Cieľovou stanicou budú železničná stanica Bratislava-Nové Mesto a tiež Bratislava-Petržalka a interval bude v pracovných dňoch každých 30 minút. Hlavným cieľom tejto zmeny je odbremenenie už dnes preplnených mestských komunikácií a využitie potenciálu koľajovej dopravy pre rýchlejšie a ekologickejšie cestovanie.  Výrazné zahustenie osobnej vlakovej dopravy v okolí hlavného mesta prináša Železničná spoločnosť Slovensko v letnej zmene grafikonu.

„Súhlasili sme s navýšením vlakových kilometrov na týchto frekventovaných trasách, ktoré zabezpečia ľuďom pohodlnejšie a rýchlejšie každodenné dochádzanie za povinnosťami. Ide o jedno z najvýraznejších posilnení vlakovej dopravy za posledné roky a veľmi sa z toho teším. Pevne verím, že aj ľudia budú spokojní a zistia, že sa im oplatí vymeniť auto za vlak,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Letná zmena cestovného poriadku zavádza 29 nových vlakových spojení na linke Senec – Bratislava-Nové Mesto – Bratislava-Petržalka. V tomto dôležitom smere Senec – Bratislava sa tak bude dať v pracovných dňoch cestovať v intervale každých 30 minút. Zároveň, každý vypravený vlak ponúkne cestujúcim približne 300 miest na sedenie. Rovnako sa posilní aj druhý veľmi vyťažený úsek Trnava – Bratislava, kde bude obojsmerne premávať spolu 27 nových vlakov.

Nové vlaky vedené na stanicu Bratislava-Nové Mesto majú odbremeniť dnes problematickú kapacitu koľají na hlavnej stanici v Bratislave. Zároveň medzi bratislavskými stanicami Nové Mesto a Petržalka dochádza k previazaniu najväčšieho sídliska – Petržalky vlakovými linkami mimo územie Bratislavy, konkrétne Ivanka pri Dunaji, Bernolákovo, Senec, Pezinok či Trnava. Cestujúci zároveň môžu ľahšie prestupovať a pokračovať do svojho cieľa.

Na zahustenie železničnej dopravy nadväzujú aj kroky magistrátu hlavného mesta a Dopravného podniku mesta Bratislavy. So zámerom postupného nárastu počtu cestujúcich vo verejnej doprave posilňujú existujúce prípoje k/od železničných staníc alebo pridávajú nové linky MHD, zvlášť pre obsluhu v rannej špičke.

Vďaka zmenám v cestovnom poriadku sa okrem Bratislavy vylepší aj situácia v regionálnej doprave na Kysuciach. Na úseku Čadca – Kysucké Nové Mesto – Žilina bude počas celého pracovného dňa pravidelná hodinová obsluha. Počas letnej sezóny sa budú môcť pohodlne prepravovať aj návštevníci Vysokých Tatier. Poteší ich 16 nových posilových vlakov na tratiach Tatranských elektrických železníc aj tzv. zubačky. Železničná doprava zvyšuje aj bezpečnosť, mobilitu a dostupnosť. Na Hlavnej stanici v Bratislave boli odstránené bariéry, zaviedli sa nízkopodlažné súpravy či označili trasy pre TZP.