Skočiť na obsah

Obnova železničných spojov

Od 18.4.2021 Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. obnovila železničné spoje podľa grafikonu platného pre rok 2020/2021, ruší sa tým obmedzenie spojov pre Covid-19 zavedené 28.3.2021

Viac informácií nájdete tu: https://www.zssk.sk/aktuality/zssk-obnovuje-dopravu-takmer-do-plneho-gvd/

COVID 19 - Železničná doprava

Na základe rozhodnutia ÚVZSR sa od 5.6.2020  povoľuje vlaková doprava do susedných štátov- Českej republiky, Rakúska a Maďarska. Dopravcovia budú konkrétne vlakové spoje nasadzovať postupne v najbližších dňoch, keďže je nevyhnutné logisticky sa zladiť s dopravnými partnermi.

Od 1. júna 2020 sa obnoví bezplatná železničná doprava pre všetkých žiakov a študentov.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) avizovala, že od 9. 6. 2020 obnovuje dennú medzištátnu diaľkovú a regionálnu prepravu na všetkých hraničných priechodoch s Českou republikou. V diaľkovej preprave začne od budúceho utorka jazdiť 48 vlakov a v regionálnej medzištátnej preprave to bude 45 vlakov denne.

Od 10. mája 2020 Ministerstvo dopravy a výstavby SR obnovilo vnútroštátnu železničnú osobnú dopravu.

Ide o všetky pravidelné vnútroštátne vlaky, okrem niektorých posilových vlakov, ktoré boli dočasne pozastavené v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie ohľadom vírusovej nákazy COVID-19. Medzištátne vlaky zostávajú naďalej obmedzené, pričom tie, ktoré plnia po území Slovenska dôležitú funkciu dopravnej obslužnosti, sú v určených úsekoch prevádzkované ako vlaky vnútroštátne. 

 

Od 18. mája 2020 spúšťa ZSSK predaj vnútroštátnych rezervácií a zavádza povinnú rezerváciu miest v 1. vozňovej triede a povinnú rezerváciu v nočných vlakoch R 614/R 615 (v úseku Trenčín – Poprad Tatry), R 800 (v úseku Plešivec – Levice) a R 801 (v úseku Bratislava hl. st. – Plešivec).

Viac info nájdete tu:

https://www.zssk.sk/povinne-miestenky/

 

Pre železničnú nákladnú dopravu neboli a ani nie sú zavedené žiadne obmedzenia.

Od 9. marca 2020 sa uskutočňuje intenzívna dezinfekcia vlakov chlórom a interiéru vlakov ozónom.

Od 13. marca 2020 do odvolania je zastavená verejná medzištátna vlaková doprava zo a do Slovenskej republiky na všetkých hraničných priechodoch so všetkými susednými krajinami. Zastavené boli aj všetky vnútroštátne aj medzištátne komerčné vlaky.

Od 15. marca 2020 do odvolania národný dopravca ZSSK vyradil z vlakov reštauračné vozne.

Od 16. marca sú pozastavené:

 • prevádzka všetkých zákazníckych centier;
 • rezervačné pracovisko pre osobné vybavovanie;
 • vybrané predajné miesta;
 • poskytovanie prepravy zásielok KURIÉR;
 • prijímanie batožín do úschovne;
 • zasielanie a výdaj nájdených vecí vo vlaku;

  Od 17. marca 2020 do odvolania je obmedzené vedenie lôžkových vozňov, ležadlových vozňov a autovozňov. Premávka všetkých IC vlakov je pozastavená.

  Od 20. marca 2020 do odvolania je zrušené miestenkovanie vo všetkých vlakoch vnútroštátnej diaľkovej dopravy.

  Cestujúcim je umožnená refundácia cestovných lístkov a miesteniek v plnej výške, ktoré si zakúpili po zavedení uvedených opatrení (min. od 12. marca 2020). Lehota na predloženie žiadosti je v súčasnosti predĺžená do 30. júna 2020.