späť 2000/214 ďalej
Technické pamiatky
Historické mosty - drevený most v Kluknave
Katalógové číslo:  218
Autor výtvarného návrhu známky:  Peter Augustovič
Rytec známky:  Rudolf Cigánik
Deň vydania:  14.9.2000
Tlačiareň:  Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s., Česká republika
Technika tlače:  rotačná oceľotlač v kombinácii s hĺbkotlačou
Náklad známok:  1 000 000 ks
Autor motívu na FDC:  Peter Augustovič s použitím výrezu z dobovej projektovej projektovej dokumentácie - Projekt mostu na pilotách na rieke Orave, rok 1856
Rytec FDC:  Rudolf Cigánik
Návrh na pečiatku:  Peter Augustovič
Tlačiareň FDC:  Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s., Česká republika
Technika tlače FDC:  oceľotlač z plochých platní
Náklad FDC:  6 000 ks

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR vydalo dňa 14. 9. 2000 príležitostnú poštovú známku "Historické mosty - drevený most, Kluknava" z emisného radu Technické pamiatky s nominálnou hodnotou 6 Sk. Na známke je zobrazený jediný zachovaný drevený krytý most na Slovensku. Bol postavený v roku 1832 v Kluknave, vedie cez rieku Hornád.

Autorom výtvarných návrhov emisie je akad. maliar Peter Augustovič. Rytiny vytvoril akad. maliar Rudolf Cigánik. Viacfarebnú známku o rozmeroch obrazovej časti 33 x 33 mm vytlačila Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s., technikou rotačnej oceľotlače v kombinácii s hĺbkotlačou na tlačových listoch po 35 známok.

Súčasne bola vydaná obálka prvého dňa vydania vrátane príležitostnej pečiatky s domicilom Kluknava. Na FDC je výrez z projektu mostu na pilotách na rieke Orave (rok 1856). FDC vytlačila uvedená tlačiareň oceľotlačou z plochých platní jednofarebne.

Známka platila v tuzemskom i medzinárodnom poštovom styku od 14. 9. 2000 do 31. 12. 2008.

Mosty sa podľa použitého staviva členia na drevené, kovové, kamenné, tehlové, betónové a spriahnuté. Na Slovensku sa začali drevené mosty budovať v 13. storočí. Drevo však zostalo hlavným stavebným materiálom do 19. storočia. Z radu pozoruhodných zastrešených drevených mostov, ktoré sa nachádzali na Slovensku sa veľa nezachovalo.
Jediným zachovaným slovenským dreveným krytým mostom je most cez rieku Hornád v Kluknave v miestnej časti zvanej Štefanská Huta. Pochádza z roku 1832. Jeho konštrukcia je 27 m dlhá a 3,4 m široká. Most v Kluknave bol postavený pre dopravu stavebného materiálu na stavbu továrne v Štefanskej Huti. Nikdy nebol vážnejšie poškodený ani opravovaný. Šindľová krytina a bočné debnenie boli obnovené v roku 1932 - práve sto rokov po postavení mostu. V roku 1981 začala rozsiahla rekonštrukcia mostu jeho úplným rozobratím. Kluknavský most je podľa odborníkov nazývaný pýchou slovenských drevených krytých mostov.

 


FDC
Obsah 1993-2000
Rok 2000
Copyright ©2000 askom