Rýchlostná cesta R7 a časť diaľnice D4 bola odovzdaná verejnosti

Nedeľa 19. júla bola veľkým dňom pre motoristov z okolia hlavného mesta.  Do prevádzky boli uvedené dlhoočakávané úseky projektu D4/R7, a to D4 Rovinka – Ketelec a R7 Ketelec – Dunajská Lužná – Holice, čo predstavuje takmer 30 kilometrov ciest s 22 mostmi a križovatkami v Rovinke, Dunajskej Lužnej a Šamoríne. Šéf rezortu dopravy ocenil práce všetkých, ktorí sa  na projekte podieľali: „Dovoľte mi poďakovať všetkým stavebníkom, projektantom, odborníkom, zhotoviteľovi, ale aj môjmu predchodcovi v kresle ministra, pánovi Érsekovi. Verím, že sa mnohým motoristom bude jazdiť lepšie.“ Odovzdanie cesty prinesie rýchlejšie, bezpečnejšie a pohodlnejšie dochádzanie domov nielen pre ľudí žijúcich na Žitnom ostrove, ale aj pre tranzitnú dopravu.

Čítať viac

Minister Andrej Doležal predstavil nový mýtny systém

Nový mýtny systém, ktorý bude pre štát výhodnejší, chce NDS začať obstarávať na jeseň. Systém bude pozostávať z troch častí – základnej, ktorá bude tvoriť celý hardvér systému vrátane mýtneho úradu. Druhou časťou sú zákaznícke služby a technická podpora a treťou časťou bude kontrolný systém úhrady mýta. „Z analýzy nám vyšlo, že jednoznačne výhodnejšie bude obstarať systém ako dodávku diela a nie systému. Celý systém tak budeme vlastniť a bude tým pádom flexibilnejší a ekonomickejší. To znamená, že ak budeme chcieť niečo do systému doplniť, zmeniť, modifikovať, urobíme to rýchlo, podľa potrieb správcov ciest a motoristov a najmä ušetríme štátne prostriedky,“ povedal minister Andrej Doležal. Tender na nový mýtny systém ráta s desaťročnou prevádzkou, počas ktorej štát vyberie na poplatkoch 2,5 miliardy eur. Samotná cena systému by nemala presiahnuť 350 miliónov eur. Predpokladaný termín spustenia celého nového mýtneho systému je jar 2024. 

Čítať viac

Ľudia rozhodnú o názve nového mosta

Bude mať nový diaľničný most v Bratislave meno podľa známej osobnosti alebo podľa geografickej polohy? Ministerstvo dopravy a výstavby sa rozhodlo zapojiť verejnosť do hlasovania o názve nového mosta cez Dunaj. Ľudia prostredníctvom facebooku posielali svoje návrhy a nápady a tie, ktoré najviac zaujali a získali najviac lajkov, súperia vo veľkom finále. O víťazovi z najlepších ôsmich návrhov rozhodne hlasovanie formou klasického pavúka. Zapojiť sa je jednoduché, hlasovanie prebieha na facebookovom profile ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala.

Čítať viac

Do kampane Do práce na bicykli 2020 sa stále dá prihlásiť

Registrácia do národnej kampane s názvom Do práce na bicykli pokračuje pre samosprávy až do 18. augusta. Dvoj- až štvorčlenné družstvá sa môžu prihlásiť do 7. septembra. Siedmy ročník obľúbenej kampane sa musel tento rok pre koronavírus presunúť  z tradičného májového termínu na september. „Som rád, že v uplynulých mesiacoch sme videli v uliciach viac cyklistov či ľudí využívajúcich ekologické formy dopravy. Paradoxne k tomu prispel aj koronavírus, pre ktorý boli ľudia doma. Výrazne sa znížil počet áut na cestách. Túto situáciu by sme chceli využiť a prijať opatrenia na zvýšenie bezpečnosti pre cyklistov a, samozrejme, spropagovať nemotorový spôsob dopravy.“, povedal minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal.
Čítať viac

Bezpečnosť na cestách je prioritou

Bezpečnosť cestnej premávky je jednou z hlavných  priorít ministerstva a cieľom rezortu je, aby počet usmrtených osôb na slovenských cestách aj naďalej klesal.  Slovensko sa tento rok pripojilo k Štokholmskej deklarácii a zaviazalo sa znížiť počet usmrtených a počet ťažko zranených osôb pri dopravných nehodách do roku 2030 o jednu polovicu. Rezortná pracovná skupina na Ministerstve dopravy a výstavby SR pripravuje návrh novej stratégie Bezpečnosti cestnej premávky Slovenska na roky 2021 – 2030. Táto stratégia nadviaže na ciele Štokholmskej deklarácie. „ Účastníkmi cestnej premávky sme všetci – ako vodiči, chodci, bežci i cyklisti, preto sa táto téma týka každého z nás“, uviedol štátny tajomník Jaroslav Kmeť, ktorý má túto problematiku v kompetencii.


100 dní štátneho tajomníka v úrade

Do kompetencií štátneho tajomníka MDV SR Jaroslava Kmeťa patrí železničná a cestná doprava, elektronické a poštové služby a civilné letectvo. Prvých sto dní ovplyvnila jeho prácu najmä mimoriadna situácia spôsobená pandémiou COVID-19. Len čo to epidemiologické opatrenia dovolili, s heslom „nerozhodovať od zeleného stola v Bratislave“ za sto dní stihol navštíviť všetkých  7 slovenských krajov a 13 okresov. Stretol sa s desiatkami starostov a primátorov, mnohých z nich privítal aj priamo na ministerstve. Štátny tajomník skonštatoval, že šéfovia samospráv  najčastejšie volajú po výstavbe obchvatov, lepšej dopravnej infraštruktúre a kvalitnejšej údržbe ciest a chodníkov či vyššej bezpečnosti na cestách. Medzi ďalšie priority Jaroslava Kmeťa patrí rozvoj cyklodopravy a cykloturistiky. Inicioval tiež založenie pracovnej skupiny pre autoškoly a pre spoluprácu v oblasti 5G, ktorá ponúkne priestor odbornej diskusii a bude bojovať aj proti hoaxom a dezinformáciám.

Slovensko a Slovinsko sa chcú spolu presadiť na vzdialených trhoch

Spoločná propagácia strednej Európy na vzdialených trhoch, ako je Ázia, či Južná Amerika, skúsenosti Slovinska po zavedení poukazov na podporu domáceho cestovného ruchu aj s vouchermi na objednané zájazdy, ktoré sa pre koronavírus neuskutočnili – to boli témy rokovania štátnej tajomníčky MDV SR Kataríny Brunckovej s ministrom pre hospodársky rozvoj a technológie Slovinskej republiky Zdravkom Počivalšekom. Návrh na spoločnú propagáciu je pre rezort dopravy zaujímavý, lebo propagácia našej krajiny ako turistickej destinácie v ďalekom zahraničí je mimoriadne finančne nákladná. Spojením síl viacerých krajín strednej Európy by bolo možné zaujať  a prilákať turistov aj pre nás z netradičných kútov sveta. Taktiež dáta zo Slovinska súvisiace so zavedením rekreačných poukazov sú pre nás cenné pri príprave zmien v našom systéme rekreačných poukazov.

Čítať viac

Ministerstvo podporuje kampaň na rozvoj turizmu v hlavnom meste

Dovolenka na Slovensku je dobrý nápad. A prečo nie práve v Bratislave? Nová kampaň Bratislava – 72-hodinové mesto je napojená na rovnomenný trojjazyčný web. Posolstvo 72-hodinového mesta v kampani nesú rôzne postavy – Slovenky, Čecha, Nemky, Rakúšana a Angličana, ktorí žijú dlhodobo v Bratislave. Predstavenie mesta sa tak deje z iného pohľadu, ktorý môže byť pre slovenské publikum zaujímavé. Návštevník Bratislavy  si na stránke  nájde odporúčaný program na 3 dni, resp. si vytvorí  vlastný na základe vlastných preferencií  zo 16 možností ako napr. história, relax, aktivity s deťmi, jedlo či šport. Následne web vygeneruje program na 72 hodín vyznačený na mape. Ďalším krokom je výber ubytovania v niektorom z partnerských hotelov, ktoré poskytujú akciu 2+1 noc zadarmo. Inovatívny projekt vznikol aj vďaka finančnej podpore Ministerstva dopravy a výstavby SR.
Čítať viac

Slovensko ponúka svoje turistické klenoty aj virtuálne

Pandémia koronavírusu priniesla nové možnosti, ako prezentovať turistický potenciál krajiny v zahraničí. Pre pokračovanie pandémie boli naplánované marketingové aktivity nového druhu– online webinar , čiže live prezentácia krajiny ako zaujímavej turistickej destinácie a online live stream slúžiaci na predstavenie konkrétnej turistickej atrakcie. Cez platformu MaFenGwo, najsledovanejšiu internetovú platformu pre potenciálnych cestovateľov, sa vo vyše dvojhodinovom programe predstavili naše ľudové zvyky, gastronómia, architektúra, výšivky, ale aj lyžiarske svahy. Online prezentáciu sledovalo v Číne 90-tisíc divákov. Ministerstvo dopravy a výstavby využilo aj možnosť predstaviť Slovensko na historicky prvom virtuálnom veľtrhu cestovného ruchu. Z Európy túto možnosť zúčastniť sa na veľtrhu malo iba 40 vystavovateľov. Celý trojdňový veľtrh prebehol v 3D animácii vrátane národného stánku Slovenska.


Banská Štiavnica predstavila nový ťahák pre dovolenkárov

Ministerstvo dopravy a výstavby svojimi aktivitami domácim aj zahraničným turistom stále dokazuje, že dovolenkovať na Slovensku sa oplatí. Prostredníctvom rôznych tipov či už na víkend alebo plnohodnotný oddych motivuje sekcia cestovného ruchu turistov objavovať krásy slovenskej prírody a miest. Najnovší tip na schladenie sa nachádza na strednom Slovensku.  Ide o vynovenú plaváreň na tajchu Klinger v Banskej Štiavnici. Štátna tajomníčka Ministerstva dopravy a výstavby SR Katarína Bruncková a generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu Radúz Dula spolu so zástupcami Ministerstva obrany SR slávnostne otvorili areál s novými betónovými pontónmi, ktoré do jazera umiestnili slovenskí vojaci.


Občania sa môžu opäť uchádzať o dotáciu na zateplenie rodinného domu

Ministerstvo dopravy a výstavby SR pre veľký záujem zo strany majiteľov rodinných domov vyhlásilo ďalšiu, v poradí siedmu výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie príspevku na zateplenie starších rodinných domov. „Naším cieľom je pomôcť a motivovať občanov, aby takto zvyšovali kvalitu svojho bývania, šetrili náklady na energie a v konečnom dôsledku tak chránili životné prostredie,“ povedal minister Andrej Doležal. Žiadosti o príspevok bude možné elektronicky podávať v termíne od 2. septembra 2020 o 8.00 hod. do 30. októbra 2020 alebo do naplnenia počtu 150 elektronicky zaevidovaných žiadostí o príspevok.
Čítať viac

Ministerstvo dopravy si pripomenulo narodenie M. R. Štefánika

Za prítomnosti najvyšších ústavných činiteľov,  predstaviteľov vlády a ministerstiev si Slovensko pripomenulo 140. výročie narodenia generála  Milana Rastislava Štefánika. V rámci osláv položil v mene rezortu štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Jaroslav Kmeť veniec k Štefánikovmu rodnému domu v Košariskách. Zároveň v predvečer narodenia Štefánika na podnet štátneho tajomníka J. Kmeťa  preletelo nad Bratislavou 13 lietadiel pilotovaných členmi Slovenskej leteckej federácie. Ultraľahké lietadlá, z ktorých niektoré zdobili transparenty s menom významného Slováka, pristáli na letisku M.R. Štefánika, kde nasledovalo kladenie vencov. Spomienkovej akcie sa zúčastnila aj praneter M.R. Štefánika Tamara Dudášová.
Čítať viac

Štátna tajomníčka Katarína Bruncková odovzdala ocenenia Stavba roka

Ministerstvo dopravy a výstavby SR je jedným z vyhlasovateľov súťaže, ktorej história siaha do roku 1995. Nad týmto jubilejným ročníkom prebral záštitu minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Tento rok posudzovala prihlásené stavby osemčlenná odborná porota a udelila deväť cien. Šesť cien vyhlasovateľov súťaže, dve ceny za celospoločenský prínos  a hlavnú cenu Stavba roka 2019, ktorú získal tím autorov obnovy zámku v Pezinku. Prestížnu cenu Stavba roka v II. kategórii za celospoločenský prínos v oblasti architektúry a stavebníctva udeľovanú MDV SR odovzdala štátna tajomníčka rezortu Katarína Bruncková do rúk autorov projektu Hrebienok Resort II vo Vysokých Tatrách.
Čítať viac


 

https://twitter.com/mindopsr
https://sk-sk.facebook.com/ministerstvo.dopravy/
http://www.mindop.sk/index/index.php


Naša mailová adresa:
info@mindop.sk