Spory na Višňovom začala riešiť medzinárodná komisia

Spory medzi NDS a zhotoviteľom úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala (Združenie Salini Impregilo – Dúha) pomáha od pondelka 28. januára riešiť medzinárodná Komisia pre riešenie sporov. Komisiu tvoria uznávaní profesionáli z Nemecka, USA a Veľkej Británie. Jedného člena komisie navrhla NDS, jedného zhotoviteľ a na jednom sa zhodli obe strany. Na prvom stretnutí  sa všetky zmluvné strany a komisia oboznámili s problematikou. NDS v najbližších dňoch dodá komisii doklady a stanovisko k problematike, ktorú chce riešiť a považuje za zásadnú, zhotoviteľ sa zaviazal do jedného mesiaca komisii predložiť prvý zásadný spor z jeho strany.

Čítať viac

Na trase Zvolen – Šahy opäť premávajú vlaky

2. januára sa po pätnástich rokoch  na trať medzi Zvolenom a Šahami vrátili vlaky. V oboch smeroch premáva spolu 22 vlakov, ponuka je nateraz nastavená najmä na pracovné dni. Prioritne tieto vlaky zabezpečujú dopravu do školy a práce a späť. Rozloženie vlakov je zamerané na nosné sídla tohto regiónu, teda Krupinu, Zvolen, Dudince, Šahy a Hontianske Nemce, ktoré majú najväčší potenciál z hľadiska mobility cestujúcich. Rezort dopravy vníma tento krok veľmi pozitívne a cestovanie na trati bude priebežne vyhodnocovať. Ak verejnosť prejaví dostatočný záujem o železničné spoje, ministerstvo dopravy chce ponuku rozšíriť aj na víkendy.

Čítať viac

Ministerstvo vyzvalo Regiojet na zabezpečenie poschodových vozňov na trati Bratislava – Komárno

Nedostatočná kapacita vlakov na frekventovanej železničnej trati BA – Komárno komplikuje cestujúcim každodenné dochádzanie do hlavného mesta. Minister dopravy Arpád Érsek preto požiadal spoločnosť RegioJet, aby na trať v rannej špičke zabezpečila poschodové vozne. Pri trojvozňovej súprave by sa tak zvýšil počet sedadiel o 96 miest.  Rezort dopravy je zároveň pripravený pomôcť a urýchliť proces schválenia licencie týchto vlakov, aby mohli byť nasadené na trať už v najbližších týždňoch. Za posledných päť rokov sa počet cestujúcich na trati BA – Komárno takmer zdvojnásobil. Situáciu na trati súčasne komplikuje fakt, že ide o jednokoľajnú trať a pridanie ďalšieho ranného posilového vlaku z dôvodu ich hustého vedenia dnes nie je možné.

Čítať viac

Kampaň o pomoci EÚ pri modernizácii dopravy

Ministerstvo dopravy a výstavby SR ako Riadiaci orgán pre OP Integrovaná infraštruktúra pripravilo kampaň s cieľom informovať verejnosť o podpore Európskej únie pri modernizácii dopravy na Slovensku. Kampaň zacielená na všetky cieľové skupiny v populácii sa začala v decembri 2018 vysielaním spotov v celoštátnych televíziách. Od januára pribudli online reklama, rozhlas, regionálne televízie a reklama v prostriedkoch verejnej dopravy. Štyri spoty  verejnosti približujú konkrétne projekty realizované v rámci celej krajiny (diaľnice, železnice, verejná osobná doprava). Hlavná časť komunikačnej kampane potrvá do mája tohto roku, vysielanie v regionálnych televíziách bude prebiehať až do decembra 2019.

Čítať viac

Vláda schválila príspevok na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie

Ministerstvo dopravy a výstavby SR bude mať od mája vytvorené podmienky na nový príspevok na novostavby rodinných domov vo výške 8 000 eur. Podpora má motivovať občanov, aby svoje novostavby rodinných domov stavali s vlastnosťami budov s takmer nulovou potrebou energie. Táto úroveň výstavby sa bude po roku 2020 vyžadovať pri každej novostavbe. V súčasnosti je vládny návrh zákona s predpokladanou účinnosťou od 1. mája 2019 predložený na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky. Vyhlásenie výziev na predkladanie žiadostí o poskytnutie príspevku na zateplenie rodinného domu a príspevku na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie sa predpokladá v II. štvrťroku 2019, po schválení novely zákona.
Čítať viac

Ministerstvo dopravy pomáha mestám inšpirovať sa dobrými projektmi

Pozitívne príklady, ktoré pomáhajú mestám zlepšiť dopravu, parkovanie alebo rozvoj územia, boli hlavné myšlienky seminára CityChangers, ktorý ministerstvo dopravy zorganizovalo pre slovenské mestá a obce.  Jeho cieľom bolo pomôcť samosprávam inšpirovať sa týmito príkladmi a naštartovať vzájomnú spoluprácu pri ich realizácii. Nosnou témou  seminára boli príklady realizácie konkrétnych opatrení v prospech zlepšenia kvality života v českých mestách od tajomníka Asociácie miest pre cyklistiku, českého národného cyklokoordinátora Jardu Martínka. Okrem hlavného mesta Bratislava sa na aktivite zúčastnili napríklad aj zástupcovia samosprávy z Galanty, Trenčína, Lučenca, či Nitry.

Čítať viac

Bratislavský veľtrh cestovného ruchu  hostil vystavovateľov už 25. raz

Každoročne v januári ožije bratislavská Incheba nápaditými stánkami počas  medzinárodného veľtrhu cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR. Počas 25. ročníka sa na veľtrhu pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby SR zúčastnilo 350 vystavovateľov, podujatie navštívilo 72 388 návštevníkov. Jubilejný ročník podujatia predstavil široký  výber zájazdov do celého sveta, bohatú ponuku zo slovenských regiónov, tipy na trávenie voľného času, praktické  cestovateľské rady a pestrý sprievodný program. Veľtrh ITF Slovakiatour je najväčším veľtrhom cestovného ruchu na Slovensku a patrí medzi najvýznamnejšie podujatia v regióne strednej Európy.


Slovensko láka turistov na hokejové majstrovstvá

V januári sa slovenské turistické zaujímavosti  prezentovali na dvoch významných zahraničných veľtrhoch cestovného ruchu. Blížiace sa Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji boli nosnou témou slovenského  stánku  na veľtrhu cestovného ruchu Ferien Messe vo Viedni 10. až 13. januára. Téma ľadového hokeja sa odzrkadlila aj v dizajne stánku, ktorý mal tvar hracej plochy. V termíne 17. až 20. januára bolo Slovensko súčasťou veľtrhov cestovného ruchu GO a REGIONTOUR 2019 v Brne. Ministerstvo dopravy a výstavby SR sa zapojilo  formou viacerých prezentácií na hlavnom, ako aj na vedľajšom pódiu. V rámci propagácie Slovenska pre odbornú aj širokú verejnosť sa v Brne po prvýkrát predstavili lákavé slovenské destinácie na umeleckých šatách z dielne módnej návrhárky Marie Zelené.
Naša mailová adresa:
info@mindop.sk