Všetko najlepšie, veľa osobných a pracovných úspechov,
zdravia a spokojnosti, Vám v roku 2019 želá
odbor komunikácie MDV SR!

Minister dopravy vybojoval lepšie podmienky pre slovenských dopravcov aj vodičov

Po viac ako dvanásťhodinovom rokovaní rady ministrov pre dopravu boli prijaté nové podmienky pre dopravcov a vodičov. Išlo o jedno z najkomplikovanejších rokovaní a všetky štáty si tvrdo obhajovali svoje záujmy. Kľúčovými prvkami dohody pre Slovensko je explicitné vyňatie tranzitu a  bilaterálnych prepráv z uplatňovania smernice o vysielaní pracovníkov s dodatočnými operáciami bez ďalšieho geografického obmedzenia. Dobrá správa pre vodičov je, že pri kontrolách budú predkladať iba dokumenty podľa fixného zoznamu. Z návrhu vypadol povinný návrat vozidla. Povinný však bude návrat vodičov po štyroch, respektíve troch týždňoch. Vodiči budú tráviť pravidelný týždenný odpočinok mimo kabíny vozidla. Toto rozhodnutie vychádza z rozsudku Súdneho dvora EÚ.

Čítať viac

Pokuty za jazdu po diaľnici načierno už bude možné posielať aj do zahraničia

Na stretnutí ministrov dopravy v Bruseli informovalo rakúske predsedníctvo o prijatí dohody medzi Radou EÚ, Európskym parlamentom a Komisiou o smernici, ktorá umožní vymáhanie pokút od zahraničných vodičov jazdiacich po spoplatnených cestách bez zaplatenia v rámci celej Únie. Samotné spustenie systému vo všetkých členských štátoch bude trvať viac ako dva roky, pretože niektoré štáty trvali na dlhšom prechodnom období, aby sa na zmeny stihli technologicky pripraviť. Slovensko však bude iniciovať rokovania s okolitými štátmi, aby sa do systému zapojili čo najskôr a systém začal fungovať aspoň na regionálnej úrovni. Problém sa podarilo vyriešiť najmä vďaka spoločnému tlaku Slovenska, Rakúska a ďalších štátov, ktoré majú elektronický systém diaľničných známok.
Čítať viac

Zmeny v taxislužbe sú definitívne schválené

Novelou zákona o cestnej doprave, ktorú pripravilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR, sa od apríla zjednoduší podnikanie v taxislužbe. Novela odstraňuje nerovnaké podmienky pre tzv. koncesovaných taxikárov a vodičov, ktorí vozia zákazníkov cez mobilné aplikácie, podporuje nové trendy v oblasti zdieľanej ekonomiky a využívanie digitálnych platforiem v taxislužbe. Prevádzkovatelia taxislužby budú naďalej potrebovať koncesiu a autá budú musieť byť označené. Odpadá však odborná spôsobilosť v taxislužbe, finančná spoľahlivosť či skúšky vodiča vozidla taxislužby. Novela zákona tiež neurčuje vek vodiča ani vek vozidiel. Zároveň sa sprísňujú kontroly v tejto oblasti. Po novom bude mať aj mestská polícia možnosť zastaviť vozidlo a skontrolovať, či sa nevykonáva taxislužba. Bloková pokuta do sumy 500 eur hrozí , ak sa vodič nevie preukázať pri kontrole kópiou koncesie, za neoznačené vozidlo dostane pokutu do 200 eur.
Čítať viac

Súťaž na R2 Mýtna – Lovinobaňa sa blíži k vyhodnoteniu

Súťaž na výstavbu úseku R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce, do ktorej sa zapojilo šesť stavebných firiem, sa blíži ku koncu. Na úsek Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce bola súťaž vyhlásená vo februári 2018. Komisia vyhodnocuje ponuky šiestich záujemcov. Ich cenové ponuky sú pod hranicou predpokladanej hodnoty zákazky, ktorá bola 161,8 mil. eur bez DPH. Súťaž je teraz treba kvalitne vyhodnotiť, aby sa neopakovali chyby minulosti a nehrozilo predlžovanie súťaže neopodstatnenými odvolaniami. Finálne vyhodnotenie ponúk a podpis zmluvy očakávame začiatkom roku 2019 a stavebné práce sa podľa plánu naplno rozbehnú už na jar. Svoju zásluhu na tom má aj veľmi dobrá spolupráca s predstaviteľmi miestnej samosprávy. Výstavba by mala trvať dva roky. Vo fáze verejného obstarávania je zároveň aj predchádzajúci úsek rýchlostnej cesty R2 Kriváň – Mýtna. Výstavba tohto náročného úseku by mala trvať 4 roky
Čítať viac

Tender na úsek R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany je vyhlásený

Košice postupne dostanú juhovýchodný obchvat, ktorý mesto odbremení od tranzitu smerujúceho na Ukrajinu, Maďarsko, Prešov i Rožňavu. Národná diaľničná spoločnosť v decembri vyhlásila verejnú súťaž na výstavbu druhého, vyše štrnásťkilometrového, úseku  rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, ktorý priamo nadväzuje na rozostavanú stavbu D1 Budimír – Bidovce. Predpokladaný termín vyhodnotenia súťaže, podpisu zmluvy a následne začiatku výstavby II. úseku stavby je na jeseň 2019. Výstavba je plánovaná na tri roky. Stavba bude spolufinancovaná z prostriedkov EÚ vo forme nenávratného finančného príspevku. Súťaž na zhotoviteľa prvého, takmer sedemkilometrového, úseku  R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany má byť vyhlásená v lete 2019.
Čítať viac

Kritická situácia s výstavbou tunela Višňové

Premiér Peter Pellegrini spolu s ministrom dopravy a výstavby Arpádom Érsekom skontrolovali postup prác pri výstavbe diaľničného úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala. Obaja vyjadrili nespokojnosť s postupom prác na tomto úseku. Aktuálne sa preto pracuje s tromi variantmi riešenia tejto krízovej situácie. Minister s premiérom vyzvali zhotoviteľa, aby maximálne akceleroval práce, alebo sám zo stavby odišiel. V opačnom prípade bude musieť NDS pristúpiť k vypovedaniu zmluvy. Definitívne rozhodnutie, ako pokračovať s výstavbou na tomto veľmi dôležitom úseku, bude možné urobiť koncom februára. Premiér vyjadril ministrovi dopravy pri riešení tejto situácie plnú podporu.
Čítať viac

Slovensko s Maďarskom spoja dva nové mosty

Obce Dobrohošť a Dunakiliti spojí nový most pre peších a cyklistov ponad Dunaj. Cestný most pre autá do 3,5 tony, cyklistov aj peších pribudne aj nad Ipľom medzi obcami Vrbovka a Őrhalom. Medzištátnu dohodu o ich výstavbe svojimi podpismi spečatili slovenský minister dopravy Arpád Érsek a štátny tajomník pre dopravnú politiku Ministerstva inovácií a technológií Maďarska László Mosóczi. Oba mosty prispejú k voľnému pohybu osôb pri ceste za prácou alebo voľnočasovými aktivitami, pomôžu rozvoju ekonomiky, turizmu a celkovej spolupráce obcí a blízkeho priľahlého regiónu. Náklady na stavbu mostov si rozdelia Slovensko a Maďarsko v rovnakom pomere.
Čítať viac

Eurofondové dopravné projekty majú zabezpečené spolufinancovanie

Slovenská republika podpísala s Európskou investičnou bankou (EIB) novú rámcovú Dohodu o financovaní. Ministerstvo dopravy a výstavby SR z nej bude čerpať rámcový úver na spolufinancovanie investícií v oblasti dopravy pre projekty Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII) a Nástroja na prepájanie Európy (CEF). Hodnota rámcovej zmluvy je 319,6 milióna eur. Ministerstvo dopravy a výstavby bude úver čerpať podľa potreby, maximálne však v troch finančných prevodoch.
Čítať viac

Petra Vlhová láka na zimnú dovolenku na Slovensku

Slovenská lyžiarka svetového formátu Petra Vlhová sa stala tvárou zimnej kampane „Dovolenka na Slovensku – dobrý nápad“. Zmluvu podpísala spoločne s ministrom dopravy a výstavby Arpádom Érsekom, ktorého rezort je zodpovedný aj za cestovný ruch. Aj vďaka slovenskej úspešnej športovkyni môžu turisti zistiť, že naše hory a lyžiarske strediská stoja za návštevu.  Zimná kampaň „Dovolenka na Slovensku – dobrý nápad“ („Slovakia Good Idea“) bude prezentovaná prostredníctvom TV spotov. Ministerstvo dopravy a výstavby chce v rámci propagácie cestovného ruchu na Slovensku podporovať viaceré športy aj v súvislosti s blížiacimi sa MS v hokeji 2019.
Čítať viac

 Naša mailová adresa:
info@mindop.sk