A. Doležal: Robíme, čo sa dá, no sto miliónov pre cestovný ruch nebude stačiť

pondelok 22. februára 2021

Stomiliónový balík pomoci pre cestovný ruch je nedostatočný. Vyhlásil to minister dopravy a výstavby Andrej Doležal. Hoci vláda predpokladala, že táto suma pokryje fixné náklady podnikateľom v sektore cestovného ruchu vrátane gastroprevádzok až do konca tohto roka, už dnes je zrejmé, že to tak nebude.

,,Prepad tržieb v tomto sektore je taký výrazný, že vyčlenených sto miliónov eur pokryje pokles výpadku fixných nákladov​ iba za minulý rok. Ministerstvo dopravy sa preto bude uchádzať o navýšenie peňazí do  schémy pomoci,” povedal minister Doležal. O akú sumu pôjde ale nekonkretizoval.

Ministerstvo tiež reagovalo na informácie platformy Stále máme chuť, ktorá zverejnila vlastný prieskum. Podľa neho štyri z piatich gastro prevádzok stále nedostali podporu zo schémy pomoci. “Samozrejme rozumieme mimoriadne ťažkej situácii, v ktorej sa títo podnikatelia ocitli. Robíme sedem dní v týždni, čo je v našich silách, aby sa peniaze k žiadateľom dostali čo najskôr. Stále však platí, že pri posudzovaní žiadostí musíme postupovať precízne.  Nakladáme s verejnými financiami a nemôžeme si dovoliť chyby, ktoré by viedli k neoprávnenému čerpaniu,” uviedol minister.

Šéf rezortu dopravy zároveň vysvetlil, že ministerstvo má na posúdenie žiadosti 30 pracovných dní a na vyplatenie peňazí ďalších 30 pracovných dní. Ak teda niekto podal žiadosť v deň spustenia schémy, čiže 15. Decembra, lehota na vyplatenie peňazí uplynie až v polovici marca. “Áno, je pravda, že v niektorých prípadoch dochádza k predĺženiu lehoty na vybavenie žiadosti, napríklad ak dostaneme neúplnú žiadosť, v tomto prípade kontaktujeme žiadateľov a prosíme ich o doplnenie ich žiadosti,” upresnil Doležal.

Práve s cieľom zrýchliť kontrolu a posudzovanie žiadostí prijalo ministerstvo 20 brigádnikov. Aj vďaka nim je denne skontrolovaných a posúdených približne 150 žiadostí. Priemerná doba vybavenia žiadosti je pritom 40 dní. Pandémia koronavírusu však ovplyvnila aj prácu úradníkov, vzhľadom na fakt, že schvaľovanie žiadostí a kontrolu nie je možné vykonávať z domu, ale fyzicky z ministerstva: ,,Bohužiaľ aj naši pracovníci boli chorí, čo ovplyvnilo kapacity a spomalilo vybavovanie žiadostí v určitých prípadoch,” uviedlo ministerstvo dopravy a výstavby.