Cestujúcich v Kvetoslavove a ďalších obciach čakajú obnovené železničné stanice

utorok 17. decembra 2019

Výpravná budova železničnej stanice v Kvetoslavove má nový vzhľad. Zrekonštruovanú budovu si osobne prišiel pozrieť minister dopravy Arpád Érsek. Obnovené priestory prinášajú predovšetkým komfort a kvalitnejšie služby pre cestujúcich. Ďalšími stanicami, ktoré sa dnes môžu pochváliť novými zrekonštruovanými priestormi, sú na tejto trati železničné stanice Orechová Potôň, Podunajské Biskupice a Košariská v Dunajskej Lužnej.

„Modernizácia a obnova železničných staníc je nevyhnutnou súčasťou, aby sme zlepšili komfort cestujúcich,  ale tiež samotnej prevádzky a s tým spojenými službami. Verím, že po rokoch zanedbávania sa aj tento obraz slovenských železníc výrazne zlepší a stanice budú slúžiť v prospech cestujúcej verejnosti,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Budova výpravnej stanice v Kvetoslave získala novú fasádu, strechu aj okná. Úplne nový vzhľad má priestor čakárne, ktorá je prispôsobená aj pre osoby so zdravotným postihnutím. Namontované sú nové svietidlá s orientačným systémom, obnovený je nápis stanice. Nechýbajú tiež stojany na bicykle na spevnenej ploche. Celková cena rekonštrukcie výpravnej budovy Kvetoslavov vyšla ma 74.-tisíc eur. s DPH. Spoločne sa do štyroch menovaných staníc na tejto trati investovalo vyše 363.-tisíc eur s DPH.   Finančné krytie zabezpečila ŽSR z vlastného rozpočtu.

Ministerstvo dopravy dlhodobo podporuje rekonštrukciu železničných staníc, ktoré patria pod správu ŽSR.  Dôvodom je ich dlhodobé zanedbávanie a v mnohých prípadoch dnes už nevyhovujúci technický stav. Doteraz sa rekonštrukcie dotkli celkom 27 staníc, medzi nimi napr. stanice Lučenec, Myjava, Vrútky či Iľava. V nasledujúcich rokoch sú plánované obnovy v ďalších približne 50–tich železničných staniciach a zastávkach, napr. Fiľakovo, Kraľovany, Maťovce aj Štrbské Pleso. Cieľom je zvýšenie kvality služieb poskytovaných vo výpravných budovách ako aj samotnej prevádzky.