Érsek v pondelok vyzval Správnu radu ŽSR na prerokovanie zmeny na železniciach, správna rada schválila návrh na odvolanie generálneho riaditeľa

piatok 25. októbra 2019

V pondelok, 21. októbra minister dopravy Arpád Érsek listom vyzval Správnu radu ŽSR na neodkladné prerokovanie zmeny vo vedení železníc. Jej členovia dnes schválili návrh na odvolanie Juraja Tkáča z postu generálneho riaditeľa Železníc Slovenskej republiky.

„Dlhodobo nie som spokojný s technickou situáciou na železniciach. Preto som na začiatku týždňa požiadal Správnu radu železníc o odvolanie generálneho riaditeľa  ŽSR. Na tento post by som chcel odborníka, ktorého úlohou bude zlepšiť prevádzku na železnici. Zdôrazňujem ešte raz, že nejde o žiadne nátlaky zo strany opozície, ako to viackrát odznelo. Vždy konám rýchlo a priamo, na základe vlastného úsudku a rozhodnutia,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Návrh na odvolanie šéfa železníc nesúvisí s odporúčaniami Útvaru hodnoty za peniaze, ktoré v posledných dňoch viackrát v médiách prezentovalo hnutie OĽaNO.  Rezort dopravy, rovnako aj  Železnice Slovenskej republiky neodmietli odporúčania Útvaru hodnoty za peniaze a Implementačnej jednotky, čoho dôkazom je aj predchádzajúca spolupráca týchto inštitúcií, vďaka ktorej sa dosiahli významné úspory napríklad na nákupe trakčnej elektriny. V súčasnosti spoločne so ŽSR aktívne rokujeme s Útvarom hodnota za peniaze a Implementačnou jednotkou o implementačnom pláne a opatreniach na zefektívnenie fungovania železníc, ktorý je kľúčový pre ich uvedenie do praxe.  Železnice Slovenskej republiky dokonca niektoré zmeny zaviedli, čím sa navrhované opatrenia dostali do života ŽSR ešte pred zverejnením správy ÚHP, pričom niektoré opatrenia nad rámec uvedenej správy iniciovali samotné železnice.