Skočiť na obsah

MDV SR: Slovenskí dovolenkári sa nemusia báť, že prídu o svoje peniaze za zájazdy

piatok 22. januára 2021

Poistenie proti insolventnosti má v súčasnosti až 85% pripravovaných zájazdov. Na všetky odložené zájazdy z minulého roka je poistná zmluva platná bez ohľadu na to, či cestovná kancelária získala poistenie na rok 2021. Do konca augusta sa musí cestovná kancelária s klientom dohodnúť na náhradnom plnení alebo do 14 dní vrátiť všetky zaplatené prostriedky. V prípade krachu CK tak cestujúci neprídu o svoje peniaze.

Žiadna z cestovných kancelárii na Slovensku Ministerstvu dopravy a výstavby SR neavizuje, že by jej do konca leta hrozil krach.

,,Na ministerstve dopravy sa tejto situácii intenzívne venuje pracovná skupina zložená zo zástupcov cestovných kancelárií, poisťovní, Slovenskej bankovej asociácie, NBS, ale aj ministerstva financií a hospodárstva, ktorých cieľom je uchrániť podnikateľov a nastaviť podmienky tak, aby  boli v súlade s európskymi  pravidlami. Teší nás, že poisťovne našli v týchto ťažkých časoch spoločnú reč s cestovnými kanceláriami,” uviedla štátna tajomníčka MDV SR Katarína Bruncková.

Ministerstvo dopravy spustilo v decembri schému pomoci, v rámci ktorej sa podnikatelia v cestovnom ruchu, vrátane cestovných kancelárií pri poklese tržieb o viac ako 40 percent, môžu uchádzať o finančnú podporu zo 100-miliónového balíka. Ministerstvo v týchto dňoch vypláca viac ako 11 miliónov eur.

Roman Berkes, prezident SACKA: ,,Aj vďaka tejto schéme pomoci sa optika poisťovní na cestovné kancelárie trochu zmenila a sú ústretovejšie. Počet poistených cestovných kancelárií stále stúpa.”

MDV SR sa zaoberá aj návrhom na vytvorenie tzv. garančného fondu pre prípad, že niektorá cestovná kancelária príde o poistenie insolventnosti. Na tomto návrhu pracujeme spolu so zástupcami poisťovní a cestovných kancelárií, chceli by sme, aby fungoval od roku 2022.