Skočiť na obsah

Medzinárodná doprava medzi Rakúskom, Maďarskom a Českou republikou je povolená

piatok 5. júna 2020

Slovensko opäť otvorilo hranice s Rakúskom a Maďarskom. Všetky druhy dopravy medzi týmito krajinami tak od dnes môžu fungovať bez obmedzení. Rovnako, už od včera je plne funkčná aj medzinárodná doprava s Českou republikou. Dopravcovia konkrétne autobusové a vlakové spoje budú nasadzovať postupne v najbližších dňoch, keďže je nevyhnutné logisticky sa zladiť aj s dopravnými partnermi.  

 

Slováci budú môcť po viac ako dvoch mesiacoch využívať medzinárodnú dopravu do susedných štátov.

„Naozaj som úprimne rád, že súčasná situácia je veľmi priaznivá a dnes majú všetky druhy dopravy otvorené hranice s našimi susedmi s Českom, Maďarskom a Rakúskom. Určite je to pozitívny signál aj pre všetkých dopravcov, ktorí tak budú môcť opäť naštartovať svoje služby pre ľudí, ktorí potrebujú cestovať za prácou či rodinami,“ uviedol minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

 

Všetky hraničné priechody fungujú bez obmedzení a jednotliví dopravcovia obnovia spoje postupne. Je najskôr potrebné zosúladiť cestovné poriadky, nastaviť logistiku, nasadiť potrebných zamestnancov a v prípade železničných spojov ide aj o technické nastavenie vozového parku. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) už avizovala, že od 9. 6. 2020 obnovuje dennú medzištátnu diaľkovú a regionálnu prepravu na všetkých hraničných priechodoch s Českou republikou. V diaľkovej preprave začne od budúceho utorka jazdiť 48 vlakov a v regionálnej medzištátnej preprave to bude 45 vlakov denne.