Skočiť na obsah

Minister Andrej Doležal otestoval autonómne vozidlo (VIDEO pod článkom)

pondelok 29. júna 2020

Minister dopravy Andrej Doležal otestoval autonómne vozidlo, ktoré na Slovensku vyvinula Slovenská technická univerzita v spolupráci s technologickými firmami. Ide o významný pokrok v budovaní tzv. smart mobility.

„Slovensko je svetovou veľmocou v automobilovom priemysle, automobilky však u nás autá montujú. Vývoj prebieha inde. Naším cieľom je posunúť Slovensko o úroveň vyššie tak, aby sa z montážnej dielne stala technologická liaheň so špičkovým výskumom a vývojom. Toto autonómne vozidlo je dôkazom, že na to máme všetky predpoklady,“ uviedol minister dopravy Andrej Doležal.

Inteligentná mobilita je základným strategickým cieľom konkurencieschopnosti EÚ so svetovou konkurenciou. Na Ministerstve dopravy a výstavby SR preto od minulého roka pracuje tím odborníkov, ktorý má za úlohu pripraviť legislatívne zázemie pre technologický pokrok v rámci spoločného projektu s Úradom podpredsedníčky vlády pre informatizáciu a inovácie s dotáciou 6,9 milióna eur z eurofondov.

Smart mobilita zahŕňa okrem vozidiel, ktoré sa samé riadia aj ďalšie prvky, napr. systémy zabudované do cestných komunikácií, inteligentné snímače poveternostných podmienok, systémy na komunikáciu medzi vozidlami v premávke navzájom. Okrem toho je úlohou posilniť spoluprácu medzi súkromným, verejným a akademickým sektorom s cieľom dosiahnuť spoločné napredovanie Slovenska.

https://www.facebook.com/AndrejDolezalMinisterDopravy/posts/148076393535311?notif_id=1593457105672543&notif_t=page_post_reaction