Skočiť na obsah

Minister Andrej Doležal otvoril plavebnú sezónu na Baťovom kanáli v Skalici

pondelok 15. júna 2020

Vodácka sezóna na vodnej ceste Baťov kanál je oficiálne otvorená. Kanál ležiaci na hranici medzi Slovenskou a Českou republikou je významným turistickým ,,ťahákom“ regiónu.

„Plavba na Baťovom kanáli je povolená iba od začiatku tohto mesiaca, keďže pre uzavreté hranice to nebolo možné. Prišiel som sa sem pozrieť, aby som osobne vyjadril podporu tunajším prevádzkovateľom služieb v tom, čo robia. Verím, že sa nám spolu podarí opätovne naštartovať cestovný ruch. S rodinou sem toto leto ešte určite prídeme, lebo je to miesto s jedinečným čarom a odporúčam ho všetkým. Som presvedčený, že dovolenka na Slovensku je dobrý nápad,“ uviedol minister dopravy Andrej Doležal.

Práve možnosti podpory cestovného ruchu prostredníctvom vodnej dopravy boli témou návštevy ministra v Skalici a jej prístave.

Baťov kanál je vodná cesta vybudovaná reguláciou riek Morava a Radějovka. Má 53km a vedie od Otrokovíc v Českej republike až do Skalice na našom území. Myšlienku vybudovať vodnú cestu inicioval priemyselník Tomáš Baťa a po jeho smrti zrealizoval Jan Antonín Baťa v rokoch 1934 – 1938. V minulosti ju využívali na prepravu hnedého uhlia. Počas druhej svetovej vojny došlo k poškodeniu vodnej cesty a v 60.-tych rokoch na nej prestali definitívne premávať lode. K obnoveniu došlo vodnej dopravy došlo až v 90.-tych rokoch.