Ministerstvo dopravy, župa a obce majú spoločný záujem na výstavbe dopravnej infraštruktúry

štvrtok 19. apríla 2018

Bratislava (19. apríla 2018) – Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek spolu s predsedom bratislavskej župy Jurajom Drobom a tamojšími starostami vyzvali rôzne občianske iniciatívy, aby rozumne využívali svoje právo vyjadrovať sa k verejným veciam ako je výstavba ciest. Skúsenosti jednoznačne ukazujú, že zneužívanie tohto práva a neopodstatnené námietky v procesoch súvisiacich so životným prostredím alebo stavebnými povoleniami predlžujú a predražujú dokončenie výstavby o celé roky. V konečnom dôsledku na to najviac doplácajú samotní obyvatelia.

„Vítame rozumné a opodstatnené návrhy občanov, ktoré sú účelné, pomôžu ušetriť verejné zdroje a v konečnom dôsledku aj životné prostredie. So zástupcami samosprávy spoločne vyzývame všetkých, ktorí neuvážene a účelovo predkladajú opakované pripomienky k stavbám ciest, aby si položili otázku, či je toto ich konanie vo verejnom záujme,“ uviedol minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek na rozostavanej križovatke Triblavina.

Tá sa začala stavať ešte v roku 2015, no už 3 roky blokujú pokračovanie výstavby neustále odvolávania OZ Triblavina a Združenia domových samospráv.

Z dôvodu obštrukcií pri získavaní potrebných povolení sa brzdí aj výstavba diaľnice D4/R7. „Z ôsmich úsekov nám momentálne blokujú päť,“ upozornil minister A. Érsek.

„Bratislavský samosprávny kraj podporuje čo najskoršiu výstavbu križovatky Triblavina, s tým, že nechávame stále územnú rezervu na výstavbu tzv. kolektorov. Pre nás je Triblavina dôležitá na spustenie a uskutočnenie ambicióznych plánov v oblasti dopravy, ktoré máme aj v Programovom vyhlásení. Ide najmä o začatie výstavby obchvatu Grobov, čo je od križovatky Triblavina až po Grinavu. V druhej fáze bude obchvat pokračovať až po Modru. Mám záujem, aby Bratislavský samosprávny kraj bol maximálne konštruktívny, aby sme zohľadnili záujmy všetkých dotknutých strán, a aby sme čím skôr začali stavať“, povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

K tejto výzve sa pripájame aj my, starostovia. Obštrukcie túto situáciu nevyriešia, práve naopak – ešte ju zhoršia. Aj preto 28 starostov regionálneho združenia Podunajsko podpísalo uznesenie s výzvou na podporu urýchlenej výstavby križovatky Triblavina,” dodal starosta obce Ivanka pri Dunaji Ivan Schreiner.

Nové cesty alebo križovatky majú potenciál podstatným spôsobom zlepšiť každodenný život ľudí. V poslednom čase je to jasne vidieť v Senci, kde sa po dostavbe križovatky Blatné výrazne odľahčili cesty v meste. Ide pritom o križovatku, ktorá sa začala stavať neskôr ako križovatka Triblavina. Ani križovatka Blatné pritom nie je postavená s kolektormi, čo je hlavný argument OZ Triblavina pre napádanie celého projektu.

„Pri výstavbe oboch križovatiek jasne vidieť rozdiel medzi konštruktívnymi pripomienkami a obštrukciami. Chcel by som vyzvať aj ľudí žijúcich v regióne, aby sa o tieto veci zaujímali, a aby lobovali u svojich zástupcov, aby stiahli  pripomienky, ktoré blokujú výstavbu,“ upozornil minister.

Ministerstvo dopravy spolu s NDS aj poctivými starostami robia všetky zákonné kroky pre čo najrýchlejšie obnovenie výstavby. Zákonné možnosti sú však v tomto prípade limitované aj medzinárodnými dohodami, ktoré však s nezmysleným blokovaním prospešných projektov nerátajú.