Modernú železnicu a energeticky úsporné rodinné domy chceme financovať z Fondu obnovy

piatok 9. októbra 2020

Ministerstvo dopravy a výstavby pripravilo tri okruhy projektov, s ktorými sa uchádzame o zdroje z Fondu obnovy. Sústrediť sa chce predovšetkým na tzv. zelené investície. Ide o projekty, ktoré výrazne prispejú k zlepšeniu podmienok bývania a zároveň podporia železničnú dopravu ako najekologickejší spôsob cestovania.  

Prvým projektom je elektrifikácia železničnej trate Bánovce nad Ondavou – Humenné za 119 miliónov eur, ktorý je už pripravený. Lepšiu a rýchlejšiu dopravu po železniciach chce ministerstvo dopravy zabezpečiť cez konkrétne opravy železničných mostov, tunelov, zabezpečovacích systémov, staníc, či koľají. Ide o celkovú investíciu v hodnote 700 miliónov eur.

„Jediným spôsobom ako presvedčiť ľudí, aby presadli z áut do vlakov je rýchla a komfortná jazda po železnici. Pri súčasnom stave železnice to nedokážeme. Fond obnovy je jedinečná možnosť ako znížiť roky zanedbaný investičný dlh a zmodernizovať železnice pre ľudí, aby sa nám všetkým cestovalo komfortnejšie a rýchlejšie,“ povedal minister A. Doležal. 

Tretím okruhom podpory v súlade s ekologickými cieľmi je obnova 30 tisíc rodinných domov vo výške až 300 miliónov eur. Práve rodinné domy predstavujú veľký potenciál energetickej úspory. Ako dodáva minister dopravy, ,,naším cieľom je prispieť ku kvalitnejšiemu a zdravšiemu bývaniu ľudí, pričom tým znížime náklady na energie a zároveň prispejeme k ochrane nášho ovzdušia.” V neposlednom rade obnova prinesie spôsob, ktorým začneme riešiť tzv. energetickú chudobu ohrozených skupín obyvateľov.