Skočiť na obsah

Na letiskách platia upravené epidemiologické opatrenia

piatok 12. júna 2020

Útvar vedúceho hygienika rezortu po otvorení hraníc s vybranými štátmi aktualizoval epidemiologické opatrenia pre oblasť civilného letectva. Platia na letiskách, pre cestujúcich, letecký personál aj pre dopravcov.

Základným pravidlom zostáva povinnosť mať prekryté ústa a nos (šatkou, rúškom)  v priestoroch letiska, ako aj na palube lietadla. Rovnako musí byť zabezpečená dezinfekcia rúk. Uprednostňuje sa bezkontaktné odbavovanie cestujúcich  a batožiny, rovnako aj bezhotovostný predaj na palube. Na letiskách musí byť zachovaný minimálne 2-metorvý odstup v rade stojacich osôb. Nariaďuje sa meranie telesnej teploty cestujúcim, ktorí na Slovensko prilietajú. Toto opatrenie platí pre každý let. Rovnako, každý člen leteckého personálu musí byť pravidelne monitorovaný a sleduje sa jeho zdravotný stav. Nevyhnutnosťou ostáva pravidelná dezinfekcia priestorov letiska aj samotných lietadiel.

„Vnímam veľmi pozitívne, že sa opäť letecky otvárame svetu. Musíme byť však naďalej obozretní a riadiť sa stanovenými nariadeniami, aby sme aj v oblasti leteckej dopravy mohli prichádzať s ďalšími dobrými správami,“ povedal minister dopravy Andrej Doležal.

 

Ministerstvo dopravy na základe uvoľňovania opatrení aktualizuje zoznam civilných letov, ktoré možno vykonávať zo zahraničia na územie Slovenska. Od 10. júna 2020 je možné vykonávať aj všetky civilné lety medzi krajinami, s ktorými sme opätovne otvorili hranice na základe priaznivej epidemiologickej situácie.

Leteckí dopravcovia už postupne informujú o otváraní pravidelných liniek pre platnú letnú sezónu. Letecký dopravca České aerolínie od 15. júna spúšťa lety medzi Prahou a Košicami, Austrian Airlines medzi Viedňou a Košicami od 22. júna. Letecký dopravca Wizz Air obnovuje od 15. júna pravidelné lety z Bratislavy do Sofie a  Ryanair začne od začiatku júla lietať z Bratislavy do Burgasu, Pafosu, Solúnu (Thessaloník) a na ostrov Korfu.

 

Všetky aktuálne informácie sú zverejnené na stránke ministerstva dopravy:

https://www.mindop.sk/ministerstvo-1/doprava-3/civilne-letectvo-24/opatrenia-v-oblasti-civilneho-letectva-z-dovodu-vyskytu-prenosneho-ochorenia-covid-19/opatrenia-na-vnutrostatnej-urovni

https://www.mindop.sk/ministerstvo-1/utvar-veduceho-hygienika-11/aktuality