O prevádzkovanie trate Bratislava – Komárno majú záujem piati dopravcovia

utorok 19. novembra 2019

Spolu päť záujemcov sa prihlásilo do súťaže na výber železničného dopravcu na trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno. V poradí druhú súťaž na liberalizáciu tratí ministerstvo dopravy spustilo začiatkom októbra.  Lehota na predkladanie žiadostí o účasť sa uzavrela v piatok 15. novembra. Na frekventovanej trati v súčasnosti jazdí súkromný dopravca RegioJet. Aktuálne platná zmluva mu končí v decembri 2020. Potom môže na trať nastúpiť úspešný uchádzač, ktorý vzíde z verejnej súťaže. Trať bude obsluhovať nasledujúcich 10 rokov.

„Veľmi ma teší, že liberalizácia sa rozbieha pozitívnym smerom a dopravcovia prejavujú svoj záujem. Ide o veľmi frekventovanú trať, preto verím, že verejná súťaž potvrdí všetky naše zámery, aby sme priniesli na železnice vyššiu kvalitu a ľudia budú spokojní,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Splnenie podmienok bude teraz hodnotiť nezávislá komisia na ministerstve dopravy. Dopravcom, ktorí splnia právne, technické a odborné podmienky na zabezpečenie dopravných výkonov, budú poskytnuté detailné súťažné podklady. Ich obsahom bude samotný rozsah vlakov na trati, cestovné poriadky či finančné podmienky. Vyhodnotenie súťaže a teda nový dopravca by mal byť známy do konca roka 2019.

Zámer vyhlásiť verejnú súťaž na trati Bratislava – Komárno rezort zverejnil pred viac ako rokom v Európskom vestníku.

Celkom 95-kilometrová trať patrí k mimoriadne vyťaženým a záujem o dopravu tam v posledných rokoch neustále narastá. Dôvodom sú najmä pribúdajúce obytné zóny v okolí hlavného mesta, pričom každodenné dochádzanie vlakom do práce či škôl sa stáva najrýchlejším a najpohodlnejším spôsobom.