Skočiť na obsah

Pre nedostatok rušňovodičov a vlakvedúcich dočasne obmedzujeme niektoré železničné spoje

pondelok 11. januára 2021

Pre narastajúci počet prevádzkových zamestnancov na PN, či v povinnej karanténe dochádza od zajtra k zníženiu niektorých vlakových spojov. Ministerstvo sa zároveň pripravuje na ešte väčší výpadok zamestnancov v železničných spoločnostiach. 

K dnešnému dňu nám chýba 235 rušňovodičov a 170 vlakvedúcich, ktorých Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. nevyhnutne potrebuje na prevádzku železničnej dopravy podľa aktuálneho grafikonu. Na tento výpadok musíme reagovať. Pripravujeme sa aj na možnosť, že na niektorých málo využívaných tratiach vlaky dočasne zrušíme. Verím však, že k tomu nedôjde. Všetkým, ktorí sú na PN s Covidom-19, želám skoré uzdravenie!“ povedal minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

Najväčší výpadok je u zamestnancov pochádzajúcich z okresov Nitra, Nové Zámky, Senec a Galanta, počty zamestnancov na PN, či v karanténe však rastú aj v iných regiónoch. Z týchto dôvodov prosíme cestujúcu verejnosť o pochopenie, veríme, že sa vlaky budú môcť v krátkom čase vrátiť na trate podľa aktuálneho grafikonu.

Od 12.1.2021 dôjde v pracovných dňoch k vynútenému dočasnému zrušeniu 28 vlakov. Pôjde o všetky osobné vlaky na linke Senec – Veľký Biel – Bernolákovo – Ivanka pri Dunaji – Bratislava Vajnory – Bratislava predmestie – Bratislava Nové Mesto – Bratislava Petržalka a späť, jeden ranný vlak z Nových Zámkov do Petržalky, ďalší ranný vlak z Galanty do Petržalky a večerný vlak z Petržalky do Galanty. Pri hľadaní východísk z tejto situácie sa vybrali vlaky s aktuálne najnižšou frekvenciou cestujúcich, ktorá v týchto dňoch nedosahuje v niektorých prípadoch ani 10% kapacity vlakovej súpravy a pre ktoré je vysoko problematické zabezpečiť vlakový personál každý deň.

Náhradou budú osobné vlaky, ktoré premávajú na trase Nové Zámky – Galanta – Senec – Bernolákovo – Bratislava hl. stanica, ktoré premávajú každú hodinu, pričom pre stanice Senec a Bernolákovo je táto ponuka doplnená regionálnymi expresmi idúcimi v tzv. medzipolohe medzi osobnými vlakmi.

Bez náhrady zostane úsek Bratislava Nové Mesto – Bratislava Petržalka, kde môžu cestujúci využiť bratislavskú MHD.