Preventívne opatrenia pre čínske lietadlo v Bratislave prebiehajú bez problémov

piatok 7. februára 2020

Čínske nákladné lietadlo, ktoré dnes v ranných hodinách pristálo na Letisku M. R. Štefánika Bratislava, sprevádzajú preventívne bezpečnostné opatrenia. Povolenie na vykonanie charterového letu z Číny a späť vydalo ministerstvo dopravy v  súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti civilného letectva. V súvislosti s epidemiologickou situáciou vo svete posádka lietadla  aj po komunikácii s leteckým dopravcom nesmie opustiť palubu lietadla. Krátko po naložení zdravotníckeho materiálu lietadlo opätovne smeruje do Číny. Všetky postupy sú koordinované s ministerstvom zdravotníctva.

“Chcem v prvom rade upozorniť, aby médiá zbytočne nešírili paniku. Ide o bežný postup pri takýchto mimoriadnych situáciách a všetko sa uskutočňuje v súlade s nariadeniami hygienikov a leteckými postupmi, aby sme minimalizovali akékoľvek riziko. Posádka čínskeho lietadla zostáva počas celého času nakladania tovaru na palube lietadla. Zároveň, všetci zamestnanci letiska sú chránení ochrannými prostriedkami a poučení o situácii. Na všetko tiež dohliadajú aj hygienici,” uviedol minister dopravy Arpád Érsek.

Čínske lietadlo so zdravotníckym materiálom smeruje ešte dnes späť do čínskeho Pekingu. Pred samotným vzletom lietadla je povinnosťou posádky aj vizuálne skontrolovať exteriér lietadla a tiež naloženie nákladu, čo znamená, že iba v tomto prípade môžu opustiť lietadlo. Odlet z Bratislavy je naplánovaný dnes popoludní o 15. hod.