Siedmy ročník kampane Do práce na bicykli pozná víťazov

pondelok 19. októbra 2020

Kampaň sa tento rok pre koronavírus presunula z mája na september a vyhodnotenie do online priestoru. Napriek nepriaznivým okolnostiam sa zapojilo 8 392 účastníkov, ktorí najazdili 929 601 km. Zapojilo sa 85 samospráv a 1012 zamestnávateľov. Tým, že vymenili auto za bicykel, či šli do práce peši, alebo verejnou osobnou dopravou, ušetrili 297 269 kg CO2.

„Musím sa neskromne priznať, že som svojou troškou prispel k ušetreným emisiám, vyskúšal som si cestu do práce na bicykli a zistil som, že mi trvá iba o 5 min dlhšie ako autom. Okrem toho urobím niečo pre svoje zdravie. Preto som hrdý na všetkých účastníkov kampane, ktorí najazdili spolu takmer milión kilometrov. Ďakujem Vám milé cyklohrdinky a cyklohrdinovia a víťazom srdečne blahoželám!“ ocenil účastníkov minister dopravy Andrej Doležal, ktorý je vyhlasovateľom kampane.

V kategórii aktívne samosprávy si víťazstvo vybojovalo opäť mesto Martin. Druhé miesto získal Trenčín a tretia priečka v rebríčku samospráv patrí Liptovskému Mikulášu.

V kategórii najaktívnejšia spoločnosť s najväčším počtom zapojených zamestnancov získala prvenstvo Železničná spoločnosť Slovensko: ,,Som šťastný, že sme 1. miestom v súťaži Do práce na bicykli 2020 jasne obhájili nielen minuloročné víťazstvo, ale aj náš status ekologického dopravcu. Do tejto dôležitej kampane sa zapájame pravidelne a už sa tešíme na budúci ročník,“ uviedol Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK. Druhé miesto získala Jesseniova Lekárska fakulta Univerzity Komenského so sídlom v Martine  a tretiu priečku si opäť vybojovalo Ministerstvo vnútra SR.

Kampaň Do práce na bicykli, ktorú spolu s Ministerstvom dopravy a výstavby organizuje Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica, však nie je iba súťažou. Jej cieľom je predovšetkým vyzývať samosprávy a zamestnávateľov, aby vytvárali kvalitné podmienky pre ekologické druhy dopravy vo svojich mestách. Pomôžu im v tom aj dáta z mobilnej aplikácie o najviac využívaných trasách cyklistov na ceste do práce v jednotlivých slovenských mestách a obciach. Každá samospráva ich  môže efektívne využiť pri projektovej príprave cyklistickej infraštruktúry na svojom území.

Ministerstvo dopravy a výstavby je pripravené vyhlásiť ďalšiu výzvu na predkladanie projektov, s ktorými sa budú môcť samosprávy uchádzať o peniaze na realizáciu ich cykloprojektov.

Slávnostné vyhodnotenie súťaže Do práce na bicykli sa zároveň spojilo s vyhlásením národnej kampane Európsky týždeň mobility 2020. Slovensko sa tak pripojilo k najväčšej európskej kampani, zameranej na vytváranie podmienok pre zdravší život v našich mestách.