Skočiť na obsah

Slovensko prilákalo ďalších turistov, rast návštevnosti pokračuje

streda 5. septembra 2018

Dovolenka na Slovensku je stále dobrý nápad. Počet hostí v prvom polroku 2018, ktorí na Slovensku strávili minimálne jednu noc, dosiahol viac ako 2,5 milióna. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to nárast o takmer 4 percentá. Návštevnosť Slovenska tak nepretržite rastie už štvrtý rok za sebou.

„Čísla návštevnosti stúpajú a turizmus zastáva dôležité postavenie aj v našej ekonomike, čo nás veľmi teší. Je dôležité, aby sme v tomto trende pokračovali, skvalitňovali naše služby a ponúkali turistom potenciál, ktorý tu máme. Aby si hostia odnášali zo Slovenska len tie najkrajšie zážitky a mali tak dôvod vrátiť sa opäť,” povedal minister dopravy Arpád Érsek.

Hostia na Slovensku počas prvých šiestich mesiacov tohto roka strávili cca 6,9 mil. nocí, čo je nárast o 3,8 percenta.  V priemere sa u nás ubytovali na 2,7 nocí. Z regiónov dominovali najmä Žilinský, Bratislavský a Prešovský kraj.

Samotní Slováci naďalej prejavujú záujem tráviť svoj dovolenkový čas v domovine. Tvorili 61 percent celkovej návštevnosti, pričom do rôznych kútov našej vlasti ich zavítalo viac ako 1,5 milióna.  Medziročne ich počet stúpol o takmer 3 percentá. K najviac obľúbeným lokalitám u Slovákov patrili Poprad, Bratislava, Liptovský Mikuláš, Žilina a Košice.

Zahraniční hostia tvorili 39 percent všetkých turistov a na Slovensku sa ich ubytovalo približne 1 milión. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku ich počet  vzrástol o takmer 5 percent.  Najviac zahraničných návštevníkov prišlo tradične zo susedných štátov  a Nemecka (spolu 62 %).  Z nich najpočetnejšou skupinou boli hostia z Českej republiky (29 %), Poľska (11 %), Nemecka (8 %), Maďarska (5 %), Rakúska (5 %) a Veľkej Británie (4 %). Z pohľadu počtu hostí, najviac turistov na Slovensku pribudlo z Českej republiky (+27 tis.), Poľska (+10 tis.) a Číny (+6 tis.).  Dovolenkári spoza hraníc vyhľadávali najmä Bratislavu, Poprad, Liptovský Mikuláš, Košice, Žilinu a Ružomberok.