Skočiť na obsah

V doprave chýbajú ľudia, ministerstvo ich hľadá aj medzi školákmi

streda 30. augusta 2023

Ministerstvo dopravy proaktívne rieši dlhodobý nedostatok odborníkov na rôznych pozíciách v sektore dopravy. Nových potenciálnych zamestnancov pre túto oblasť bude preto opäť hľadať aj medzi študentmi a žiakmi základných a stredných škôl. Podujatie Študuj dopravu sa uskutoční vo štvrtok 7. septembra  vo Vrútkach.

Kam po skončení základnej školy – Študuj dopravu bude na parkovisku pri železničnej stanici od 9:00 do 13:00.  Vstup na podujatie je bezplatný.

„Napriek tomu, že štúdium na škole so zameraním na dopravu má potenciál a absolventi nemajú problém nájsť uplatnenie ma prekvapuje, že trápi tento sektor nedostatok odborníkov. Spomenúť môžem chýbajúcich rušňovodičov, ale aj ďalších pracovníkov na železnici či v letectve. Aj vďaka tomuto podujatiu chceme ukázať, že doprava ponúka možnosť kariérneho rastu a oplatí sa ju študovať,“ vyzdvihol minister dopravy SR Pavol Lančarič.

Návštevníkom podujatia vystavovatelia predstavia študijné odbory z oblasti dopravy, ktoré môžu študovať na rezortných stredných odborných školách, prípadne vysokých školách. Žiaci a študenti dostanú kariérové poradenstvo s odporúčaním ďalšieho študijného smerovania a výberu povolania.

Súčasťou programu bude aj riadenie rušňa prostredníctvom vlakového trenažéra či prehliadka priestorov autobusu, kamióna alebo rušňa. Záujemcovia si budú môcť vyskúšať dopravné simulátory vrátane simulátora nárazu vozidla, ale aj nácvik poskytovania prvej pomoci.