Skočiť na obsah

V máji štartuje aj „Do školy na bicykli“

utorok 7. mája 2019

Bratislava (7. mája 2019) – Mesiac máj je už tradične mesiacom cyklistickej dopravy. Dospelí odštartovali svoju kampaň  Do práce na bicykli už v úvode mesiaca. Tento rok sa zapojilo rekordných 12 687 účastníkov, čo je o 1 626 viac ako minulý rok. Kampaň určená pre žiakov a študentov sa začne v polovici mesiaca. Presnejšie od 13. do 25. mája sa budú môcť materské, základné aj stredné školy zapojiť do populárnej kampane Do školy na bicykli – škola priateľská k bicyklom a ukázať tak, že aj oni sa chcú pohybovať zdravo a ekologicky do svojich škôl.

Kampaň Do školy na bicykli je zameraná na podporu vzniku bezpečnej cyklistickej a pešej infraštruktúry v rámci okolia škôl. Prvou súťažnou aktivitou je preto spoločný happening, ktorý škola zrealizuje v spolupráci s obcou. Môže ísť napr. o deň, počas ktorého sa k žiakom na bicykloch či kolobežkách pripoja zamestnanci samosprávy. Vítané sú však akékoľvek formy, ktoré spoja školu a obec v podpore ekologickej dopravy. Práve obce majú možnosť podporovať bezpečnosť cestnej premávky úpravou miestnych komunikácií, pomocou bezpečných chodníkov, dopravného upokojovania či reguláciou parkovania. Druhou, tradičnou aktivitou, je evidovanie jázd žiakov. V tejto aktivite uspeje žiak či študent, ktorý do školy na bicykli chodí každodenne. Škola s najlepšou dochádzkou žiakov na bicykli či kolobežke má možnosť získať zaujímavé ceny.

 

Ministerstvo dopravy a výstavby chce kampaňou podporiť zdravú mobilitu detí. Jej cieľom je znížiť dopravné zaťaženie ulíc v okolí školy a fenomén tzv. ,,mamataxi“, ktorý v čoraz väčšej miere ochudobňuje deti o prirodzený pohyb. Zároveň je cieľom naučiť deti environmentálne priateľskej doprave bez nutnosti využívania automobilov na krátke jazdy.  Obce a školy môžu deťom spoluvytvárať podmienky na jazdu na bicykli napríklad úpravou komunikácií, obmedzením rýchlosti vozidiel, zriadením cyklistických stojanov v areáloch škôl a najmä environmentálnou výchovou. Registrácia do kampane je možná od 6. mája na stránke www.doskolynabicykli.eu