V regiónoch Slovenska budú jazdiť nové vlaky

pondelok 10. júna 2019

V nasledujúcich dvoch rokoch pribudne na slovenské regionálne trate až 21 nových dieselmotorových vlakových súprav. Moderné a bezpečné vlaky budú jazdiť v Banskobystrickom, Trenčianskom a Žilinskom samosprávnom kraji. Vo Zvolene dnes slávnostne vypravili prvý z nich. Európska komisia prispeje na vlaky sumou 63,6 milióna eur z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII).

„Teší ma, že tieto moderné vlaky budú premávať v našich regiónoch. Práve regionálne spoje sú najviac využívané obyvateľstvom na dochádzanie do práce, do školy, za zdravotnou starostlivosťou. Európska únia nám tak pomáha plniť náš cieľ presadnúť z áut do prostriedkov hromadnej prepravy. A je oveľa príjemnejšie a bezpečnejšie cestovať v takýchto krásnych vlakoch,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

ZSSK obstará 21 nových vlakov do konca roka 2020. Sedem kusov bude pre 160 sediacich cestujúcich a 14 kusov pre minimálne 110 sediacich cestujúcich. Vlaky budú mať moderný a účelný dizajn, s ekologickým osvetlením, kamerovým systémom, informačným systémom s displejmi a zvukovou komunikáciou, wi-fi a elektrickými zásuvkami pre cestujúcich. Vlaky budú vybavené modernými bezbariérovými prvkami ako nástupná rampa pre zdravotne znevýhodnené osoby, sedadlá a toaleta pre osoby s obmedzenou mobilitou ako aj štítky v Braillovom písme. Vo vlakoch bude integrovaný systém automatického počítania cestujúcich snímačom osôb s vyhodnocovacou jednotkou.

Do konca roka pribudne deväť nových vlakov, ďalších 12 dodá výrobca v budúcom roku. Vlakové súpravy s dieselovým motorom v hodnote takmer 76 miliónov eur budú obsluhovať tieto trate:

 

•          Prievidza – Horná Štubňa

•          Horná Štubňa – Vrútky

•          Zvolen – Kremnica – Horná Štubňa

•          Zvolen – Jesenské – Tisovec

•          Zvolen – Banská Bystrica – Brezno

Predmetné traťové úseky ťažiskovo prechádzajú regiónom Banská Bystrica a prináležia do budovaného systému integrovanej verejnej osobnej dopravy Banská Bystrica.

Z OPII je financovaný aj nákup 25 elektrických vlakov v hodnote 134,5 milióna eur z prostriedkov Európskej únie, ktoré sú momentálne vo výrobe a postupne budú nasadzované do žilinského regiónu až do roku 2022.