Za štyri roky opravíme stovky kilometrov ciest prvej triedy

štvrtok 13. júna 2019

V týchto dňoch začína najväčší tender na veľkoplošné opravy ciest I. triedy. Stav týchto cestných komunikácií patrí medzi priority ministra dopravy Arpáda Érseka.  V minulých rokoch pravidelne žiadal o väčší balík peňazí na cesty prvej triedy a pravidelne presúval na tieto cesty peniaze v rámci existujúcich rezerv. Ako prvý minister v histórii vyrokoval s ministerstvom financií 200 miliónov eur nad rámec rozpočtu na  obdobie štyroch rokov naprieč volebnými obdobiami. Za túto sumu sa dá opraviť alebo zrekonštruovať každý z nasledujúcich štyroch rokov približne 130 kilometrov ciest prvej triedy.  V prípade, ak súťaž prebehne hladko, už v tomto roku sa plánuje napríklad oprava nasledovných úsekov: I/63 Dolný Štál - Veľký Meder, I/72 Bystrá - Mýto p. Ďumbierom – Jarabá, I/20 Kendice-Haniska, I/65 hr. krajov BBSK/ŽSK, koniec obce Turček.

,,Pre mňa boli cesty I. triedy vždy prioritou a presadzoval som systémové riešenie, ktoré by zabezpečilo financovanie ich opráv a modernizáciu. Som rád, že najbližšie roky to bude mať môj nástupca jednoduchšie, pretože sa nám podarilo dohodnúť s ministerstvom financií dodatočné zdroje mimo prideleného rozpočtu na zlepšenie stavu ciest I. triedy, na ktorých sa realizuje približne polovica dopravných výkonov,“ povedal minister dopravy Arpád Érsek.

Pozitívom zákazky na program opráv ciest I. triedy je ušetrenie času na zdĺhavé procesy verejného obstarávania na jednotlivé úseky. Cesty sa budú opravovať flexibilnejšie a rýchlejšie vo všetkých regiónoch Slovenska. O najakútnejších úsekoch, na ktoré sa vyčlenia financie z tohto 200 miliónového balíka, bude rozhodovať  Slovenská správa ciest na základe obhliadky stavu ich vozovky. Následne zoznam vybraných úsekov bude schvaľovať ministerstvo dopravy.

V príapde, ak súťaž prebehne hladko, už v tomto roku sa plánuje napríklad oprava nasledovných úsekov: I/63 Dolný Štál - Veľký Meder, I/72 Bystrá - Mýto p. Ďumbierom – Jarabá, I/20 Kendice-Haniska, I/65 hr. krajov BBSK/ŽSK, koniec obce Turček.