Skočiť na obsah

Začali sa práce na podopretí Vážskeho mosta, robí sa aj na ďalších cestách v Komárne

pondelok 25. novembra 2019

Rezort dopravy pracuje v Komárne na viacerých  cestných projektoch. Budúci rok bude dokončený nový most cez Dunaj, intenzívne sa pripravuje obchvat mesta a  vyvíjame maximálne úsilie na zlepšenie technického stavu Vážskeho mosta. Už minulý týždeň bola podpísaná zmluva so zhotoviteľom, ktorý bude realizovať dočasné podopretie  mosta. V pondelok bolo odovzdané stavenisko, ďalší týždeň sa začne s výstavbou umelého ostrova. To je dôležité, aby po moste mohli jazdiť aj ťažké vozidlá. Dočasné podopretie mosta nie je jednoduchý proces a predchádza mu vybudovanie umelého ostrova. Súčasne sa pripravuje aj komplexná rekonštrukcia tejto strategickej spojnice cez Dunaj.

„Odmietam vyjadrenia, že ignorujeme dopravnú situáciu a bezpečnosť ľudí v Komárne a jeho okolí. V posledných mesiacoch som bol viackrát v tomto meste a informoval som sa osobne o stave prípravy týchto projektov. Stav dopravnej infraštruktúry, vrátane ciest I. triedy bol na juhu Slovenska dlhodobo ignorovaný, preto sme spolu so Slovenskou správou ciest pracovali na tom, aby sa príprava a výstavba aj v tomto regióne zintenzívnili. Usilujem sa o to, aby sme každý krok prípravy, ktorá je technicky a časovo náročná a predlžuje sa aj kvôli obštrukciam rôznych združení maximálne urýchlili. Odmietame obvinenia,  že situáciu neriešime a že sme sa údržbou mosta nezaoberali. Predpokladáme, že tieto vyjadrenia sú len dôsledkom neznalosti problematiky,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Vážsky most slúži cestnej doprave už 64 rokov. Jeho komplexná rekonštrukcia je nutná aj z dôvodu celkovej životnosti mosta. Súbežne s projektom na podopretie Vážskeho mosta v Komárne sa realizuje aj zákazka na dodanie projektovej dokumentácie na celkovú rekonštrukciu tohto mosta.

V okolí Komárna sa plánujú ďalšie projekty. Rekonštrukcia križovatiek na cestách I. triedy III. etapa:

I/13 a I/63 Veľký Meder, križovatka    

I/13 a III/1394 Čiližská Radvaň, križovatka       

I/13 a III/1404 Medveďov, križovatka   

I/13 a III/1407 Ižop, križovatka  

 

Modernizácia vybraných úsekov ciest I. triedy v TT a NR kraji I/13 Veľký Meder – Medveďov:

I/13 Veľký Meder – Čiližská Radvaň

I/13 križovatka I/13 a III/1394 – Medveďov

Výstavba a zlepšenie bezpečnostných parametrov na cestách I. triedy 1. etapa:

 I/13 Medveďov, most 13-004   

 I/13 Medveďov, most 13-006