Ministerstvo dopravy, spojov a verejných prác vydalo dňa 11.3.1993 spoločne s Českou republikou a Spolkovou republikou Nemecko príležitostnú poštovú známku " Svätý Ján Nepomucký". Známka s rovnakým kresbovým motívom vznikla na podklade výtvarného návrhu nemeckého grafika Joachima Riessa. Spoločné vydanie sa bude líšiť iba hodnotou (ČR 8 Kč, SR 8, SRN 100), jazykovými mutáciami textu a technikou tlače.
Známka obsahuje vo výtvarnej kompozícii s pohľadom na Karlov most v Prahe detail sochy sv. Jána Nepomuckého vytvorené na základe kresby J.B. Matheya a škicu viedeňského sochára M. Rauchmullera podľa dreveného modelu J. Brokofa, odliata bola J.W. Heroldtom z bronzu v Norimberku v r. 1683. Známkový obraz doplňuje text + 1393 SV. JÁN NEPOMUCKÝ. Autorom ryteckého prevedenia emisie je grafik a rytec Josef Herčík.
Známku s rozmermi obrazovej časti 40x23 mm na šírku vytlačila Poštová tlačiareň cenín a.s. v Prahe rotačnou oceľotlačou (v čiernej farbe) kombinovanej trojfarebnou hĺbkotlačou (v šedomodrej, tmavomodrej a žltej farbe) v tlačových listoch po 50 kusoch.
Známka platila v tuzemskom a medzinárodnom styku od 11.3.1993 do 31. 12. 2008.
Ján Nepomucký ( 1350 Pomuk pri Plzni - 20.3.1393 Praha ) patrí k najznámejším svätcom na území Čiech, kde ho uctievajú ako patróna zeme a ochrancu riek. Do školy chodil v Žatci a v Prahe, na univerzitu v Padove, kde v roku 1387 získal doktorát cirkevných práv. Od roku 1373 bol kazateľom v Chráme Panny Márie (Týnsky chrám na Staromestskom námestí) v Prahe a neskôr v chráme sv. Havla na Vyšehrade. Syn Karola IV. Václav mal manželku Žofiu, ktorej sa stal Ján Nepomucký spovedníkom. Podľa legendy za to, že nechcel kráľovi prezradiť obsah spovedí kráľovnej, dal ho spútaného hodiť z Karlovho mosta do Vltavy, kde sa utopil.
|