späť 1996/92 ďalej
Olympijské hry Atlanta '96
Katalógové číslo:  92
Autor výtvarného návrhu hárčeka:  Oliver Solga
Rytec hárčeka:  Bohumil Šneider
Deň vydania:  15 5.1996
Tlačiareň:  Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Česká republika
Technika tlače:  rotačná oceľotlač v kombinácii s hĺbkotlačou
Náklad známok:  302 700 ks
Autor motívu na FDC:  Oliver Solga
Rytec FDC:  Bohumil Šneider
Návrh na pečiatku:  Oliver Solga
Tlačiareň FDC:  Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Česká republika
Technika tlače FDC:  oceľotlač z plochých platní
Náklad FDC:  10 000 ks

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií vydalo dňa 15.5.1996 príležitostnú poštovú známku "Olympijské hry Atlanta '96" o nominálnej hodnote 12 Sk + príplatok 2 Sk v prospech Slovenského olympijského výboru.

Viacfarebná známka o rozmeroch obrazovej časti 40 x 23 mm (na šírku) je spolu s obrazovým motívom medzihárčia vytlačená na hárčeku formátu 66 x 80 mm. Symbolická kresba známky (podanie rúk cez boxerské rukavice, dúha vo farbách slovenskej trikolóry a olympijské kruhy) je doplnená na medzihárčí čiernobielym motívom plachetnice plaviacej sa k Atlante. Hárček vytlačila Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha technikou rotačnej oceľotlače v kombinácii s hĺbkotlačou. Autorom výtvarných návrhov emisie je Oliver Solga. Rytiny vytvoril Bohumil Šneider.

V jubilejnom olympijskom roku 1996, keď si nielen športový svet pripomína 100. výročie obnovenia olympijských hier, bude dejiskom Hier XXVI. olympiády Atlanta. Olympijské hnutie a olympijské hry ako jeho najvýraznejšia manifestácia zažilo obdobia kríz i rozmachu. Stalo sa neodmysliteľnou súčasťou moderných dejín ľudstva. Nemohlo zostať izolovaným ostrovom, na ktorom sa zastavil čas. Nové trendy, ktoré sú neoddeliteľne späté s pôsobením J. A. Samarancha vo funkcii predsedu MOV, pohli kolesom olympijských dejín. Olympizmus si však zachoval svoje posolstvo mierového zápolenia medzi športovcami, ktoré sa stalo i námetom tohto hárčeka. Na cestu za oceán sa po prvý raz v histórii letných olympijských hier vyberie i výprava športovcov Slovenskej republiky. Vzhľadom na tradície nášho športu treba veriť, že s cieľom vyšším než je Coubertinovské: "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa!". Želáme im veľa úspechov!

Známka platila v tuzemskom i medzinárodnom poštovom styku od 15.5. 1996 do 31. 12. 2008.


FDC
Obsah 1993-2000
Rok 1996
Copyright ©2000 askom