späť 1997/137 ďalej
Vianoce '97
Katalógové číslo:  137
Autor výtvarného návrhu známky:  Mikuláš Klimčák
Rytec známky:  Martin Činovský
Deň vydania:  3.11.1997
Tlačiareň:  Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Česká republika
Technika tlače:  rotačná oceľotlač v kombinácii s hĺbkotlačou
Náklad známok:  2 000 000 ks
Autor motívu na FDC:  Mikuláš Klimčák
Rytec FDC:  Martin Činovský
Návrh na pečiatku:  Mikuláš Klimčák
Tlačiareň FDC:  Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Česká republika
Technika tlače FDC:  oceľotlač z plochých platní
Náklad FDC:  10 000 ks

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR vydalo dňa 3. 11. 1997 príležitostnú poštovú známku s vianočným motívom s nominálnou hodnotou 3 Sk.

Na známke je zobrazené narodenie v Betleheme. Autorom výtvarných návrhov emisie je Mikuláš Klimčák, rytcom je Martin Činovský. Viacfarebnú známku s  rozmermi obrazovej časti 23 x 30 mm (na výšku) vytlačila Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha technikou rotačnej oceľotlače v kombinácii s hĺbkotlačou na tlačových listoch po 50 známkach.

Akademický maliar Mikuláš Klimčák - autor výtvarných návrhov emisie, sa narodil r.1921 v Humennom na východnom Slovensku. Študoval na oddelení kreslenia a maľovania na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave a na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Prahe. Venuje sa monumentálno - dekoratívnej tvorbe (vitráže sakrálnej a svetskej architektúry, gobelíny), grafike, olejomaľbe, maľbe ikon na dreve a občas aj sochárskej tvorbe. Výtvarné dielo tvorí nie ako pozorovateľ, ale skôr ako bádateľ ľudského života a jeho podstaty vo vzťahu k sebe, k človeku, k svetu a k Bohu. Jeho prístupom k tvorbe je najsamprv sebapoznanie, meditácia, analýza predmetu bádania, jeho vyhodnotenie a konečne syntéza - výsledok jeho poznania ako odkaz a posolstvo pre súčasnosť a budúcnosť. Inšpiráciu čerpá zo súčasného života, z tradícií národa a jeho dávnej histórie. Jeho najsilnejším zdrojom inšpirácie je duchovná sféra a viera v dobro.

Známka platila v tuzemskom i medzinárodnom poštovom styku od 3. 11. 1997 do 31. 12. 2008.


FDC
Obsah 1993-2000
Rok 1997
Copyright ©2000 askom