Technická univerzita v Košiciach nadväzuje na odkaz slávnej Baníckej akadémie v Banskej Štiavnici (zal. r. 1762) predstavujúcej počiatky technického vysokého školstva na Slovensku. Ako jediná vysoká škola na Slovensku dodnes rozvíja montánne vedy.
Zárodky vysokého technického školstva v Košiciach siahajú do roku 1937, keď bola zriadená Štátna vysoká škola technická Dr. Milana Rastislava Štefánika v Košiciach, ktorá s vyučovaním v Košiciach nezačala pre predvojnové udalosti po Viedenskej arbitráži. Po presťahovaní do Bratislavy vytvorila prvá vysoká škola technická základ dnešnej Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
K skutočnému zrodu dnešnej vysokej školy technického zamerania v Košiciach došlo v roku 1952, keď na základe Vládneho nariadenia č. 30/1952 Zb. bola zriadená Vysoká škola technická v Košiciach s tromi základnými fakultami: Fakultou ťažkého strojárenstva (dnes Strojnícka fakulta), baníckou (dnes Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií) a hutníckou (dnes Hutnícka fakulta). Neskôr pribudla elektrotechnická fakulta (dnes Fakulta elektrotechniky a informatiky) a Stavebná fakulta.
Významnou udalosťou bolo premenovanie školy na Technickú univerzitu v Košiciach v roku 1991. Následne bola v Prešove zriadená Fakulta odborných štúdií (dnes Fakultu výrobných technológií). Zriadením Ekonomickej fakulty a Fakulty úžitkových umení (dnes Fakulta umení) univerzita opustila rámec rýdzo technických disciplín. V súčasnosti má univerzita osem fakúlt a okolo 12 tis. študentov. Za päťdesiat rokov existencie sa diplomom absolventa Technickej univerzity v Košiciach (predtým Vysokej školy technickej) hrdí vyše 35 tisíc odborníkov.
Platnosť známky skončila 31. 12. 2008.
|