späť 1995/61 ďalej
Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, skupina B
Katalógové číslo: 
Autor výtvarného návrhu známky: 
Rytina známky: 
Dátum vydania: 
Tlačiareň: 
Technika tlače: 
Náklad známok: 
61
Svetozár Mydlo
Pavel Kovařík
29.3.1995
Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Česká republika
rotačná oceľotlač v kombinácii s hĺbkotlačou
2 285 000
Autor motívu na FDC:  Svetozár Mydlo
Rytina FDC:  Pavel Kovařík
Návrh na pečiatku:  Svetozár Mydlo
Tlačiareň FDC:  Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Česká republika
Technika tlače FDC:  oceľotlač z plochých platní
Náklad FDC:  10 000

Ministerstvo dopravy, spojov a verejných prác vydalo dňa 29. 3. 1995 príležitostnú poštovú známku "Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, skupina B" o nominálnej hodnote 5 Sk.

"Kanadský" ľadový hokej prenikol na Slovensko v polovici 20-tych rokov a vytlačil málo populárny bandyhokej. Už v r. 1925 sa Štrbské Pleso a Starý Smokovec stali náhradným dejiskom jubilejných 10. Majstrovstiev Európy, keď ich v Čechách prenasledovala nepriazeň počasia. Významným medzníkom bol turnaj o Tatranský pohár (1927) a Majstrovstvá Slovenska (1930), ktoré prispeli k popularizácii hokeja u nás.
V reprezentačnom drese Československa sa slovenskí hokejisti začali častejšie presadzovať až v 6O-tych rokoch, no mená priekopníkov (Ladislav Troják, tréner Matej Buckna) sa do histórie československého hokeja zapísali zlatými písmenami už predtým. Ich nástupcovia sa podieľali na zisku viacerých titulov Majstrov sveta i Európy.
Po vzniku Slovenskej republiky čakala slovenský hokej kvalifikácia a turnaj C-skupiny MS. Víťazstvo v oboch i pekné 6. miesto na ZOH v Lillehammeri zvýšilo prestíž nášho hokeja. Na MS skupiny B sa naše mužstvo na domácom ľade uchádza o účasť medzi svetovou hokejovou elitou.

Známka modro-oranžovej farebnosti rozmerov 23 x 30 mm (na výšku) s vyobrazením výstroja hokejového brankára, glóbusu a Kriváňa je doplnená textom "MS v ľadovom hokeji, skupina B, Bratislava '95."
Známku vytlačila Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha rotačnou oceľotlačou v kombinácii s  hĺbkotlačou na tlačových listoch po 50 ks. FDC vytlačila uvedená tlačiareň oceľotlačou z plochých platní.
Známka platila v tuzemskom i zahraničnom poštovom styku od 29. 3. 1995 až do 31. 12. 2008.

FDC
Obsah 1993-2000
Rok 1995
Copyright ©2000 askom