Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií vydalo dňa 15. 4. 1997 príležitostnú poštovú známku " 100 rokov bezdrôtovej telegrafie " s nominálnou hodnotou 10 Sk.
Na známke je symbolická kresba s portrétom načúvajúceho G. Marconiho. Autorom výtvarných návrhov emisie je Oliver Solga, rytcom je Martin Srb. Viacfarebnú známku s portrétom načúvajúceho G. Marconiho o rozmeroch obrazovej časti 23 x 40 mm (na šírku) vytlačila Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha technikou rotačnej oceľotlače v kombinácii s hĺbkotlačou na tlačových listoch po 50 známkach.
V posledných rokoch devätnásteho storočia sa zaznamenalo niekoľko významných objavov a vynálezov, ktoré podmienili rozvoj bezdrôtovej telegrafie a nadväzne rozvoj ďalších disciplín.
- r. 1886 nemecký fyzik Heinrich Hertz dokázal existenciu elektromagnetických vĺn. Na tomto dôkaze sa začala rozvíjať bezdrôtová telegrafia a neskôr rádiotechnika.
- od roku 1893 Nikola Tesla využíva tzv. Teslove prúdy na bezdrôtové prenášanie správ.
- Guglielmo Marchese Marconi prvý vysielal morzeove značky bezdrôtovo na niekoľko sto metrov. R 1894 vyslal ako prvý rádiové signály. R. 1901 realizoval bezdrôtové vysielanie ponad Atlantický oceán.
- ruský elektrotechnik Alexander Stepanovič Popov verejne predvádzal rádiotelegrafický prenos. R. 1897 sa mu podarilo uskutočniť prenos medzi pevninou a loďou vzdialenou 5 km.
- r. 1897 Karl Ferdinand Braun prispel k začiatočnému rozvoju bezdrôtovej telegrafie, zostavil uzavretý kmitavý obvod.
- r. 1904 slovenský rodák Jozef Murgaš získal 2 patenty od US Patent Office na bezdrôtové vysielanie. R. 1905 vlastným systémom vysielania a prijímania (tón-systém ) dosiahol bezdrôtové telegrafické spojenie až na vzdialenosť 200 km. Celkove získal 12 amerických patentov v odbore bezdrôtovej telegrafie.
Známka platila v tuzemskom i medzinárodnom poštovom styku od 15. 4. 1997 do 31. 12. 2008. |