Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií vydalo dňa 5. 5. 1997 príležitostnú poštovú známku " Zázračný dažď pri Hrone" v nominálnej hodnote 9 Sk.
Známka spolu s kupónom, ktoré vychádzajú v rámci emisného radu "Europa" s tématickým zameraním na národné legendy a povesti, zobrazuje ilustratívnym spôsobom legendu z čias výbojov rímskych légií za Dunaj. Legenda sa viaže na rok 173, kedy rímske vojsko pod vedením Marca Aurélia preniklo na naše územie v okolí rieky Hron. Z nepríjemného obklúčenia v úseku Hrona neďaleko Levíc teplom a smädom trápených rímskych vojakov zachránil iba "zázračný" dážď. Autorom výtvarných návrhov emisie je akad. maliar Karol Ondreička, rytcom emisie je František Horniak . Viacfarebnú známku o rozmeroch obrazovej časti 23 x 40 mm (na výšku, ) vytlačila Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha technikou oceľotlače z plochých platní na tlačových listoch so 7 ks známok a 3 ks kupónov v striedavom usporiadaní.
Dunaj bol v časoch Rímskej ríše severnou hranicou impéria, ktorú rímske légie niekoľkokrát prekročili , ale cez ktorú sa museli znovu vrátiť na svoje územie. Štyristoročné susedstvo dnešného slovenského územia a rímskej provincie Panónie malo mnohoraké podoby. V roku 173 sa Marcus Aurélius rozhodol, že rímske vojsko znovu prenikne na barbarské územie. Tentokrát vojsko preniklo na naše územie v blízkosti sútoku Hrona a Dunaja a postupovalo pozdĺž Hrona. Kvádi ho nechali prenikať na svoje územie a na vhodnom mieste, kde nebola voda, ho obkľúčili. Letné slnko rozpaľovalo panciere rímskych bojovníkov, ktoré si nemohli zložiť, pretože šípy spôsobovali nechráneným vojakom ťažké poranenia. Trápil ich aj smäd, ubúdali im sily. Situácia trvala päť dní a nocí a Rimania boli zúfalí. Zachránila ich až prudká letná búrka a dážď. Podľa rímskeho historika Cassia Diona, píšuceho po grécky, hromy zasahovali len barbarov, zatiaľ čo Rimanom neškodili. O "zázračnom daždi" sa rozprávalo nielen medzi vojakmi ale historka prenikla i do historických diel. Legenda je zachytená aj na historickom reliéfe na stĺpe Marca Aurélia v Ríme. Stĺp nechal postaviť syn Marca Aurélia Commodus na oslavu víťazných vojen.
Známka platila v tuzemskom i medzinárodnom poštovom styku od 5. 5. 1997 do 31. 12. 2008.
|