späť 2000/212 ďalej
OH Sydney 2000
Katalógové číslo:  212
Autor výtvarného návrhu známky a kupóna:  Ivan Schurmann
Rytec známky a kupóna:  Bohumil Šneider
Deň vydania:  27.6.2000
Tlačiareň:  Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s., Česká republika
Technika tlače:  rotačná oceľotlač v kombinácii s hĺbkotlačou
Náklad známok:  500 000 ks
Autor motívu na FDC:  Ivan Schurmann
Rytec FDC:  Bohumil Šneider
Návrh na pečiatku:  Ivan Schurmann
Tlačiareň FDC:  Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s., Česká republika
Technika tlače FDC:  oceľotlač z plochých platní
Náklad FDC:  6 000 ks

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR vydalo dňa 27. 6. 2000 príležitostnú poštovú známku "OH Sydney 2000" s nominálnou hodnotou 18 Sk a kupón. Na známke je zobrazený pretekár - strelec, logo olympijských hier a text "Sydney 2000". Na kupóne je pohľad na Sydney s budovou opery v popredí. Autorom výtvarných návrhov emisie je akad. maliar Ivan Schurmann. Rytiny vytvoril Bohumil Šneider.

Viacfarebnú známku o rozmeroch obrazovej časti 23 x 30 mm (na výšku) a kupón zhodných rozmerov vytlačila Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s., technikou rotačnej oceľotlače v kombinácii s hĺbkotlačou na tlačových listoch po 25 ks známok a 25 ks kupónov (v striedavom usporiadaní).

Súčasne bola vydaná obálka prvého dňa vydania vrátane príležitostnej pečiatky s domicilom Bratislava. Na FDC je motív antických pretekárov, obrys Austrálie a olympijský znak. FDC vytlačila uvedená tlačiareň oceľotlačou z plochých platní jednofarebne.

Známka platila v tuzemskom i medzinárodnom poštovom styku od 27. 6. 2000 do 31. 12. 2008.

Po takmer polstoročí sa hry XXVII. olympiády vracajú pod Južný kríž. V roku 1956 bol ich dejiskom Melbourne a predchádzali im dramatické udalosti revolúcie v Maďarsku a jej krvavé potlačenie sovietskymi tankami. Viedli k prvému bojkotu hier, keď sa ich na protest proti tomuto mocenskému zásahu nezúčastnili športovci Holandska.
Tradíciou v emisnej politike poštových správ účastníckych krajín sa stalo vydávanie známok so športovými motívmi, v ktorých očakávajú olympijské vavríny. Športová streľba sa stala motívom našej olympijskej známky, no medailové ašpirácie majú i naši vodáci a basketbalistky. Individuálne nádeje vkladáme do súťaží v plávaní. Po zlate, striebre a bronze z Atlanty 1996 by u protinožcov mohli do našej olympijskej zbierky pribudnúť ďalšie cenné kovy.
Verme, že hry v krajine zeleného olympijského kruhu budú mierovými hrami, hrami coubertinovsky čestného zápolenia "... pre slávu športu!"

Dr. Peter Osuský


FDC
Obsah 1993-2000
Rok 2000
Copyright ©2000 askom