späť 2000/213 ďalej
Rožňava
Katalógové číslo:  213
Autor výtvarného návrhu známky:  Arnold Feke
Rytec známky:  Arnold Feke
Deň vydania:  26.7.2000
Tlačiareň:  Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s., Česká republika
Technika tlače:  rotačná oceľotlač v kombinácii s hĺbkotlačou
Náklad známok:  tlač nie je ukončená
Grafická úprava motívu na FDC:  Arnold Feke
Rytec FDC:  Arnold Feke
Návrh na pečiatku:  Arnold Feke
Tlačiareň FDC:  Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s., Česká republika
Technika tlače FDC:  oceľotlač z plochých platní
Náklad FDC:  6 000 ks

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR vydalo dňa 26. 7. 2000 bežnú výplatnú poštovú známku "Rožňava" s nominálnou hodnotou 20 Sk. Na známke je strážna veža - dominanta historického jadra mesta a mestský erb. Autorom výtvarných návrhov a rytcom emisie je Arnold Feke.

Dvojfarebnú známku o rozmeroch obrazovej časti 23 x 19 mm (na šírku) vytlačila Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s., technikou rotačnej oceľotlače v kombinácii s hĺbkotlačou na tlačových listoch po 100 ks známok.

Súčasne bola vydaná obálka prvého dňa vydania vrátane príležitostnej pečiatky s domicilom Rožňava. Na FDC je detail rytiny mesta Rožňava z roku 1828. FDC vytlačila uvedená tlačiareň oceľotlačou z plochých platní, v hnedej farbe.

Známka platila v tuzemskom i medzinárodnom poštovom styku od 26. 7. 2000 do 31. 12. 2008.

V údolí rieky Slanej, medzi výbežkami Slovenského rudohoria a planinami Slovenského krasu sa nachádza Rožňava - mesto slávnych tradícií baníctva, školstva a remesiel, biskupské sídlo, administratívne a kultúrne centrum regiónu Gemer. Prvá písomná pamiatka o Rožňave pochádza z roku 1291. Zachovalo sa tu typické štvorcové stredoveké námestie, najväčšie svojho druhu na Slovensku s množstvom vzácnych architektonických pamiatok, ktorým dominuje renesančná strážna veža uprostred námestia. Každá cesta z mesta vedie k unikátnym turistickým zaujímavostiam v atraktívnom prostredí.
Rožňava je okresným mestom s 19 620 obyvateľmi, so šiestimi základnými a šiestimi strednými školami. Motívom FDC je detail veduty mesta z majsterského listu hrnčiarskeho cechu z roku 1828.

Dr. Peter Osuský


FDC
Obsah 1993-2000
Rok 2000
Copyright ©2000 askom