vzad 544 - 150. výročie založenia Matice slovenskej vpred
150. výročie založenia Matice slovenskej
Katalógové číslo: 544
Autor výtvarného návrhu známky: Igor Benca
Rytec známky: Rudolf Cigánik
Deň vydania: 2. 8. 2013
Tlačiareň: Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s., Česká republika
Spôsob tlače: oceľotlač z plochej platne v kombinácii s ofsetom
Rozmery známky: 44,1 x 26,5 mm
Náklad známok: 200 000 ks
   
Autor výtvarného návrhu FDC: Igor Benca
Rytec FDC: Rudolf Cigánik
Výtvarný návrh FDC pečiatky: Igor Benca
Tlačiareň FDC: TAB s.r.o., Bratislava
Spôsob tlače: oceľotlač z plochej platne
Náklad FDC: 3 100 ks

Slovenská pošta, a. s., vydala 2. 8. 2013 poštovú známku „150. výročie založenia Matice slovenskej“ s nominálnou hodnotou 0,80 €.
Poštovú známku rozmerov 44,1 × 26,5 mm vrátane perforácie (na šírku) vytlačila technikou oceľotlače z plochej platne v kombinácii s ofsetom Poštovní tiskárna cenin Praha, a. s., na upravených tlačových listoch s 8 známkami.
Motívom poštovej známky je tradičný ľudový ornament výšivky vo forme kvetu ruže prechádzajúcej do znaku Matice slovenskej, ktorým je dvojkríž na trojvrší.
K poštovej známke bola vydaná obálka prvého dňa (FDC) s pečiatkou FDC s domicilom Martin. Motívom FDC je jeden z variantov znaku Matice slovenskej s iniciálami MS a knihy. FDC vytlačila tlačiareň TAB, s. r. o., technikou oceľotlače z plochej platne. Motívom FDC pečiatky je heraldické stvárnenie kvetu lipy, dvojkríža a knihy ako symbolov Matice slovenskej.
Autorom výtvarného návrhu známky, FDC a FDC pečiatky je doc. Igor Benca, akad. mal. a autorom oceľorytiny poštovej známky a FDC je akad. mal. Rudolf Cigánik.

 
 
Obsah 1993-2013
Rok 2013