Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR vydalo dňa 17. 11. 1999 príležitostnú poštovú známku "Nežná revolúcia 1989" v nominálnej hodnote 5 Sk. Na známke je symbolická kresba - alegória revolúcie v podobe ženskej hlavy z profilu.
Autorom výtvarných návrhov emisie je akad. maliar Miroslav Cipár. Rytinu známky vytvoril akad. maliar Rudolf Cigánik.
Viacfarebnú známku o rozmeroch obrazovej časti 40 x 23 mm (na šírku) vytlačila Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s., technikou rotačnej oceľotlače v kombinácii s hĺbkotlačou na tlačových listoch po 50 známkach.
Súčasne bola vydaná obálka prvého dňa vydania vrátane príležitostnej pečiatky s domicilom Bratislava. Na FDC je symbolická kresba - ruka znázorňujúca symbol víťazstva. Autorom kresby na FDC i pečiatky je akad. maliar Miroslav Cipár. FDC vytlačila technikou ofset tlačiareň Kníhtlač Gerthofer Zohor v modrej farbe.
Známka platila v tuzemskom i medzinárodnom poštovom styku od 17. 11. 1999 do 31. 12. 2008.
V novembri 1989 sa študenti našich vysokých škôl rovnako ako ich predchodcovia v r. 1939 postavili tvárou v tvár totalitnej moci. Politický vývoj v krajinách strednej a východnej Európy dospel do štádia, keď sa totalita stala neudržateľnou. Budovanie právneho štátu a vznik občianskej spoločnosti sú navždy späté s udalosťami, ktoré začala "Nežná revolúcia".
Naša vlasť sa z vôle občanov vrátila do veľkej rodiny demokratických krajín sveta. Na Slovensku bola nositeľom tejto vôle Verejnosť proti násiliu. S logom, autorom ktorého je Ing. arch. Karol Rosmány, vstúpila Verejnosť proti násiliu do histórie, medzníkom ktorej boli po dlhých desaťročiach prvé slobodné voľby v r. 1990.
Dr. Peter Osuský
|