Skočiť na obsah

Zabezpečili sme 221 miliónov eur na železničný projekt na východe

piatok 15. marca 2024

Ministerstvo dopravy SR podpísalo so Železnicami Slovenskej republiky Zmluvu o poskytnutí prostriedkov mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti pre projekt „Bánovce nad Ondavou - Humenné, elektrifikácia a komplexná rekonštrukcia trate“. Na túto investíciu do ekologickej, rýchlejšej a pohodlnejšej železničnej dopravy sa z európskeho Plánu obnovy a odolnosti využije až 221 458 874 eur.

„Som veľmi rada, že reálne začíname čerpať peniaze na projekt, ktorý je vlajkovou loďou ministerstva dopravy v rámci Plánu obnovy. Obyvatelia východného Slovenska rozhodne nie sú na okraji nášho záujmu. Vieme ako dlho na modernú trať a rýchlejšie spojenie s Košicami čakajú. Od minulého roka prebiehajú stavebné práce a my všetkých prosíme o trpezlivosť, pretože výsledok bude stáť za to. Moderná trať umožní nasadiť moderné súpravy a vozne, skráti čas prepravy a poskytne vyšší komfort cestovania. V neposlednom rade však vďaka týmto európskym peniazom budú ľudia na východe dýchať čistejší vzduch,“ povedala štátna tajomníčka ministerstva dopravy Denisa Žiláková.

Stavebné práce napredujú podľa harmonogramu, momentálne sa pracuje najmä v stanici Humenné a na úseku medzi Michalovcami a Humenným.

Zazmluvnené zdroje z Plánu obnovy pokryjú výdavky na:

- projektovú dokumentáciu a následnú rekonštrukciu železničnej trate, v rámci ktorej sa zvýši traťová rýchlosť na 120 km/h a vybudujú sa nové vyššie nástupištia, ktoré sú pohodlnejšie pre cestujúcich,

- elektrifikáciu, vďaka ktorej sa znížia prevádzkové náklady,

- zabezpečovacie zariadenia a zvýšenie bezpečnosti na trati,

- stavebný dozor.