Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Ministerstvo dopravy SR
  1. Domov
  2. Elektronické komunikácie
  3. Úrad pre verejnú regulovanú službu
  4. Program GALILEO

Program GALILEO

Globálny navigačný satelitný systém Galileo je súčasťou Vesmírneho programu Európskej únie.

Únia od konca 90. rokov minulého storočia vyvíja vlastné vesmírne iniciatívy a programy, konkrétne Európsku geostaciárnu navigačnú prekryvnú službu (ďalej len „EGNOS“) a následne Galileo a Copernicus, ktoré reagujú na potreby občanov Únie a na požiadavky vyplývajúce z verejných politík. Únia musí taktiež zaistiť kontinuitu týchto iniciatív a programov a zlepšiť služby, ktoré ponúkajú, aby vyhovovali novým potrebám používateľov, naďalej zostali v popredí, pokiaľ ide o vývoj nových technológií a transformácie v digitálnej oblasti a oblasti informačných a komunikačných technológií, a boli schopné plniť politické priority týkajúce sa napríklad zmeny klímy vrátane monitorovania zmien v polárnej oblasti, dopravy, bezpečnosti a obrany.

Galileo je Európsky autonómny globálny systém satelitnej navigácie (ďalej aj „GNSS“) pod civilnou kontrolou, ktorý zahŕňa sústavu družíc, centrá a celosvetovú sieť pozemných staníc a poskytuje služby lokalizácie, navigácie a určovania času a zohľadňuje potreby a požiadavky v oblasti bezpečnosti.

Systém pozostáva z 26 operačných družíc, obiehajúcich vo výške približne 23 tisíc kilometrov nad povrchom Zeme po dráhach so sklonom 56° k zemskému rovníku v troch rovinách, vzájomne voči sebe posunutých o 60° (uzlovej priamky). Ďalšie tri družice, po jednej v každej rovine, budú tvoriť operačnú zálohu na obežnej dráhe, aby systém mohol byť pri technickom výpadku ktorejkoľvek družice okamžite doplnený na plný počet.

 

<iframe allowfullscreen="" frameborder="0" height="360" src="//www.youtube.com/embed/LLLYyjHcU1s" style="position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%" width="640"></iframe>

 

Cieľom systému Galileo je zriadiť a prevádzkovať prvú globálnu infraštruktúru satelitnej navigácie a lokalizácie, ktorá bude osobitne určená na civilné účely a ktorú budú môcť používať rôzne verejné a súkromné subjekty v Európe i vo svete. Galileo funguje nezávisle od iných existujúcich či potenciálnych systémov, čím okrem iného prispieva k strategickej autonómii Únie. Do roku 2030 by sa mala postupne zavádzať druhá generácia systému Galileo, spočiatku s obmedzenou prevádzkovou kapacitou.

Signály určovania polohy a času poskytované satelitnými navigačnými systémami sa používajú v mnohých oblastiach hospodárstva vrátane synchronizácie elektrickej prenosovej sústavy, elektronického obchodovania a mobilných elektronických komunikačných sietí, efektívneho riadenia cestnej, námornej a leteckej dopravy, navigácie v automobiloch, pátracích a záchranných služieb. V rámci Vesmírneho programu Únie by sa mali využívať synergie medzi týmito odvetviami, pričom by sa mali zohľadňovať prínosy vesmírnych technológií pre tieto odvetvia, mal by sa podporovať vývoj kompatibilných zariadení a presadzovať vývoj príslušných noriem a certifikácií. Zvyšuje sa aj synergia medzi činnosťami v oblasti vesmíru a činnosťami spojenými s bezpečnosťou a obranou Únie a jej členských štátov. Plná kontrola nad satelitnou navigáciou by preto mala zaručiť technologickú nezávislosť Únie, a to aj z dlhodobejšieho hľadiska, pokiaľ ide o komponenty zariadení infraštruktúry, a zabezpečiť jej strategickú autonómiu.

Výhody systému Galileo:

  • mal by poskytovať Vyššiu presnosť (v porovnaní s existujúcimi navigačnými systémami) dostupnú všetkým používateľom.
  • mal by zabezpečiť väčšie pokrytie signálom družíc obiehajúcich na vyšších obežných dráhach. Z tejto výhody bude ťažiť napríklad Škandinávia, ako najsevernejšia európska oblasť.
  • mal by sa stať spoľahlivým, verejnosti celosvetovo dostupným satelitným navigačným systémom, využiteľným súčasne európskymi štátmi aj pre vojenské účely.

Služby poskytované systémom Galileo:

  • Open Service (OS): Otvorená služba poskytuje bezplatné služby navigácie, určovania polohy a času pre európskych občanov, a taktiež pre používateľov na celom svete. Je to služba, ktorú využívajú napríklad smartfóny a navigačné systémy vozidiel,
  • High Accuracy Service (HAS): Bezplatná, globálne dostupná služba určovania polohy s vysokou presnosťou je zameraná na aplikácie, ktoré si vyžadujú vyšší výkon, než aký ponúka otvorená služba (OS) systému Galileo,
  • Public Regulated Service (PRS): služba je určená pre používateľov schválených vládou na citlivé aplikácie, ktoré vyžadujú účinnú kontrolu prístupu a vysokú mieru nepretržitosti poskytovania služby, okrem iného v oblasti bezpečnosti a obrany; je bezplatná pre členské štáty, Radu, Komisiu, ESVČ a vo vhodných prípadoch aj pre riadne oprávnené agentúry Únie; otázka spoplatnenia ostatných účastníkov PRS uvedených v článku 2 rozhodnutia č. 1104/2011/EÚ sa posudzuje v každom jednotlivom prípade a príslušné ustanovenia sa uvedú v dohodách uzavretých podľa článku 3 ods. 5 uvedeného rozhodnutia; prístup k PRS je regulovaný v súlade s rozhodnutím č. 1104/2011/EÚ,
  • Search and Rescue Service (SAR): Služba SAR systému Galileo prispieva k záchranným misiám rýchlym prenosom tiesňových signálov rádiového majáka príslušným záchranným jednotkám SAR prostredníctvom prostriedkov vyhradených informácií vyššej vrstvy na palube satelitov systému Galileo, ktoré podporujú tri pozemné stanice strategicky rozmiestnené v celej Európe,
  • Open Service Navigation Message Authentication (OSNMA): Bezplatná prístupová služba, ktorá dopĺňa otvorenú službu (OS) poskytovaním autentifikačných údajov a zabezpečuje používateľom, že prijatá navigačná správa systému Galileo pochádza zo samotného systému a nebola zmenená,
  • Commercial Authentication Service (CAS): Umožní službu autentifikácie určovania polohy tým, že doplní OSNMA o možnosti autentifikácie založenej na pásme E6, zameranej na podporu civilných aplikácií.
  • Emergency Warning Satellite Service (EWSS): Služba poskytuje rýchle vysielanie výstrah na celom svete, čo vnútroštátnym orgánom civilnej ochrany umožňuje priamo takéto výstrahy prenášať do smartfónov (alebo akýchkoľvek zariadení vybavených systémom Galileo) s cieľom zlepšiť reakciu na núdzové situácie a odolné riadenie rizík.

Podrobnejšie informácie o tomto programe sú dostupné napríklad na stránkach EUSPA alebo aj na stránkach usegalileo.eu.