Skočiť na obsah

Ministerstvo dopravy hľadá nových pracovníkov v sektore vodnej dopravy a cestovného ruchu

piatok 2. februára 2024

Druhý ročník Študuj vodnú dopravu a cestovný ruch pre budúcich študentov stredných a vysokých škôl tentokrát otvorí brány bratislavského osobného aj nákladného prístavu. Od 6. do 8. februára sú pre záujemcov o štúdium aj širokú verejnosť pripravené prehliadky lodí, nákladného prístavu, ukážky povolaní, prezentácie škôl a ich študijných odborov, ako aj pracovné ponuky zamestnávateľov. Cieľom je prilákať nových študentov a budúcich zamestnancov do odvetvia vodnej dopravy a cestového ruchu.

Študuj vodnú dopravu a cestovný ruch organizujeme, aby sme prilákali mladých ľudí na štúdium odborov vodnej dopravy, vodného hospodárstva, gastronómie, hotelierstva, či cestovného ruchu. Sú to rýchlo sa rozvíjajúce odbory s potenciálom, ktoré ale na Slovensku dlhodobo trpia nedostatkom kvalifikovaných zamestnancov nielen v súkromných, ale aj našich rezortných podnikoch. To sa na ministerstve snažíme aktívne meniť,“ povedal minister dopravy SR Jozef Ráž.

Možnosti vzdelávania v rámci vodnej dopravy a cestovného ruchu bude prezentovať desať stredných škôl a šesť vysokých škôl. Študenti a verejnosť si budú môcť pozrieť prácu na troch osobných lodiach v profesiách ako lodník, kvalifikovaný lodník, kormidelník, lodný strojník, lodný kapitán, plavebný inšpektor, či palubného personálu (čašník, barman, kuchár, chyžná ...). Medzi vystavovateľmi budú aj zástupcovia súkromných lodných spoločností (SPaP-LOD a. s., Avalon Europe AG, River Advice AG a Viking), zamestnávatelia zo štátnej správy, napríklad Slovenský vodohospodársky podnik a Dopravný úrad.

Podujatie Študuj vodnú dopravu a cestovný ruch organizuje MD SR v osobnom prístave na Fajnorovom nábreží v Bratislave. Súčasťou podujatia je aj prehliadka nákladného prístavu Bratislava s výkladom zástupcu spoločnosti Slovenská plavba a prístavy. Podujatie slávnostne otvorí štátna tajomníčka MD SR Denisa Žiláková a štátny tajomník MCRŠ SR Marek Harbuľák v utorok 6. februára o 9:00. Vystavovatelia budú počas všetkých troch dní k dispozícii od 9:00 do 16:00.