Skočiť na obsah

O budovanie cyklotrás je veľký záujem, ministerstvo dopravy dostalo 65 žiadosti

piatok 2. februára 2024

Posledný termín na predkladanie žiadostí v rámci druhej cyklovýzvy z plánu obnovy bol v stredu 31. januára 2024. Do tohto dňa podali samosprávy a jedno združenie obcí žiadosti na výstavbu 191 kilometrov nových cyklotrás dovedna za 80 miliónov eur.

„Počet žiadostí nám jednoznačne ukazuje, že cyklodoprava na Slovensku zažíva boom. V tejto druhej výzve sme na výstavbu cyklotrás vyčlenili 35 miliónov eur s DPH, avšak záujem je viac ako dvojnásobný. To je pre nás jasné znamenie, že takéto projekty majú význam. Prednedávnom sa nám navyše podarilo podpísať aj zmluvy s úspešnými žiadateľmi v prvej cyklovýzve, vďaka ktorej pribudne 72 kilometrov cyklotrás naprieč celým Slovenskom,“ povedala štátna tajomníčka ministerstva dopravy Denisa Žiláková.

O podporu výstavby nových cyklotrás alebo preplatenie nákladov na už hotové cesty sa uchádzajú mestá a obce zo všetkých krajov Slovenska. Najviac projektov predložili mestá Bratislava a Trnava. Dovedna ich je 65. Priemerné náklady na kilometer potenciálnej cyklotrasy sú necelých pol milióna eur.

„Loptička je teraz na našej strane a spolu s kolegami budeme pracovať na tom, aby sme čo najrýchlejšie túto výzvu vyhodnotili. Máme nastavené veľmi jednoznačné kritériá, podľa ktorých každý projekt obodujeme a tie najlepšie podporíme“ vysvetlil riaditeľ sekcie stratégie dopravy Rastislav Cenký.

Výstavba cyklotrás je financovaná z európskych zdrojov v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR. Ministerstvo dopravy už dnes pripravuje aj tretiu cyklovýzvu, ktorú vyhlási ešte tento rok.