Skočiť na obsah

Zhotoviteľa Kysuckej D3 začne NDS obstarávať už v máji, stavať by sa mohlo už budúci rok

piatok 19. apríla 2024

Kysučania sa konečne dočkajú diaľnice. Zhotoviteľa na prvý z troch chýbajúcich úsekov začne Národná diaľničná spoločnosť hľadať už na budúci mesiac. Minister dopravy Jozef Ráž to prezradil v novom seriáli Krížom krážom s Jožom Rážom, v ktorom bude na sociálnych sieťach pravidelne informovať o rozostavaných aj plánovaných stavbách.

„D3 je vo vysokom štádiu prípravy. Našou ambíciou je každý druhý mesiac vyhlasovať verejné obstarávanie na zhotoviteľa. V máji bude prvé, v júli druhé a v septembri tretie. Verím, že súťaže nastavíme tak, aby sme sa do budúcna vyhli odvolaniam,“ povedal vo videu minister dopravy Jozef Ráž.

Prvým úsekom, na ktorý sa bude hľadať zhotoviteľ, je Čadca, Bukov – Oščadnica s tunelom Horelica. Štvorkilometrový úsek je už dnes súčasťou D3, avšak len v polovičnom profile. Odhadované náklady na jeho dokončenie sú takmer 200 miliónov eur.

Ako druhý by sa mal súťažiť úsek Kysucké Nové Mesto – Oščadnica, ktorý má takmer 11 kilometrov a jeho súčasťou bude aj mimoúrovňová križovatka pri Krásne nad Kysucou. Náklady na tento úsek sa odhadujú na viac ako 400 miliónov eur.

Posledná časť D3, na ktorú sa vyhlási verejné obstarávanie, bude najdrahšia aj najdlhšia. Jedenásť kilometrový úsek Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto má stáť takmer pol miliardy eur, budú na ňom dve križovatky a takmer polovica diaľnice bude postavená na mostoch.

„V momente, ako podpíšeme zmluvu, je doba výstavby tri roky. Začiatok výstavby závisí od toho, ako sa podarí obstarať zhotoviteľa. Naším cieľom je podpísať zmluvy so zhotoviteľmi možno už koncom tohto roka a začiatkom budúceho roka začať stavať,“ dodal Jozef Ráž

Seriál Krížom krážom s Jožom Rážom, v ktorom sa dozviete aktuality o všetkých dôležitých stavbách, môžete sledovať každý štvrtok na sociálnych sieťach ministerstva dopravy.