Skočiť na obsah

OECD - Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj

OECD je centrom fóra a vedomostí pre údaje, analýzy a osvedčené postupy vo verejnej politike. Predchodcom OECD bola organizácia pre európsku hospodársku spoluprácu (OEEC), ktorá bola vytvorená s cieľom spravovať americkú a kanadskú pomoc v rámci Marshallovho plánu na rekonštrukciu Európy po druhej svetovej vojne. Konvencia transformujúca OEEC na OECD bola podpísaná na Chateau de la Muette v Paríži 14. decembra 1960 a nadobudla účinnosť 30. septembra 1961. OECD v súčasnosti združuje 38 členských krajín.

Slovenská republika sa stala členom OECD 14. 12. 2000.

Posilnenie základov digitálnej transformácie prostredníctvom vypracovania, hodnotenia a propagácie konzistentných rámcov riadenia, politických a regulačných rámcov, ktoré umožnia podporiť konkurenciu a investície do vysokokapacitných, ​​cenovo dostupných, ​​prístupných, ​​bezpečných a odolných širokopásmových sietí a služieb, aplikácií a zariadení je hlavným zameraním a cieľom Výboru pre digitálnu politiku (Digital Policy Committee – DPC). Cieľom DPC je taktiež zaviesť spoľahlivý a priaznivý rámec pre rozvoj digitálnych technológií vrátane rozvoja umelej inteligencie, rámec pre prístup a zdieľanie údajov, posilnenie podpory digitálnej transformácie vrátane riadenia rizika digitálnej bezpečnosti, ochrany osobných údajov a súkromia a rozvoja medzinárodných opatrení, ktoré podporujú interoperabilitu.

DPC má vytvorených päť pracovných skupín.:

a) Pracovná skupina pre konektivitu služieb a infraštruktúry (WP CSI),

b) Pracovná skupina pre digitálnu ekonomiku, merania a analýzy (WP DEMA),

c) Pracovná skupina pre digitálnu bezpečnosť (WP DS),

d) Pracovná skupina pre riadenie údajov a súkromie (WP DGP),

e) Pracovná skupina pre riadenie umelej inteligencie (WP AIGO).

Vzhľadom na rozdelenie kompetencií štátnej správy pre jednotlivé oblasti  DPC sa MD SR aktívne podieľa na práci WP CSI.

Pracovná skupina pre konektivitu služieb a infraštruktúry (WP CSI)

WP CSI slúži ako fórum na podporu výmeny skúseností a osvedčených postupov a prehodnocuje globálny vývoj v oblasti elektronických komunikácií a politík konektivity a regulácie.

Analyzuje meniace sa štruktúry trhu elektronických komunikácií, hospodársku súťaž a technologický vývoj v ekosystéme konektivity a ich hospodárske a sociálne dôsledky na  rozvoj politík konektivity a regulácie, ktoré podporujú prístup ku kvalitným, cenovo dostupným, bezpečným a odolným komunikačným infraštruktúram a službám a zvyšujú výber spotrebiteľa.

Oblasti analýzy WP CSI zahŕňajú najmä pozemské a neterrestriálne siete a technológie, internet, prepojenie sietí, oblasti súvisiace s komunikáciou, ako sú internet vecí (IoT) a konvergenciu komunikačného sektora s inými sektormi hospodárstva. Zameriava sa aj na odolnosť konektivity infraštruktúry, vrátane bezpečnosti sietí.

WP CSI taktiež vypracováva nové ukazovatele a štatistické metodiky a zbiera medzinárodne porovnateľné údaje pre tvorbu politiky v jej oblastiach kompetencie.

Kontakty: 

The Organisation for Economic Co-operation and Development | OECD

Directorate for Science, Technology and Innovation | OECD

Communication infrastructure and services | OECD

Broadband statistics | OECD