Skočiť na obsah

Príklady dobrej praxe URBACT

 

Zoznam všetkých 97 príkladov dobrej praxe nájdete tu:

https://mindop.sk/ministerstvo-1/mestsky-rozvoj-6/urbact/urbact-iii/vyzvy/priklady-dobrej-praxe

Čo má Barcelona spoločné s Tampere či s bulharskou Dupnicou? Možno si poviete, že nie veľa. Barcelona je globálne mesto s medzinárodnou povesťou v oblasti inovácií, gastronómie a kultúry. Tampere je stredne veľké mesto vo Fínsku, historicky spojené s priemyselnou revolúciou krajiny. Dupnica je malá aglomerácia v západnom Bulharsku na úpätí najvyššej hory Balkánu. Odpoveď? Všetky tri mestá nedávno získali status URBACT Good Practice City .
Po obrovskej odozve na výzvu programu URBACT bol výber príkladov dobrej praxe skutočne namáhavý. Svoje osvedčené postupy zaslalo takmer 300 miest z každého kúta Európy. Finálny výber dobrej praxe, ktorý bol schválený, zahŕňa osvedčené postupy z 25 členských krajín v mestách všetkých veľkostí, väčšinou v menších a stredne veľkých mestách do 250 000 obyvateľov – v nich žije väčšina Európanov. Pre URBACT bolo povzbudivé vidieť, že viac ako tretina vybraných dobrých príkladov - 33 z 97 - pochádza z miest bez predchádzajúcej účasti v programe. Keďže úlohou URBACTu je vybudovať kapacity pre udržateľný rozvoj miest v celej EÚ, hlavnou prioritou je angažovanosť nových miest. Aktívne presadzovanie výzvy na príklady dobrej praxe - napríklad prostredníctvom národných bodov pre URBACT (NUP) - a zjednodušený postup pri podávaní žiadostí sú nepochybne kľúčovými faktormi tohto úspechu.
Je čas na zhodnotenie finálneho výberu. Čo nám hovorí analýza vybraných príkladov?
 

Paleta príkladov dobrej praxe URBACT odráža priority miest EÚ

Je dôležité poznamenať, že výzva bola úplne otvorená. Neboli stanovené konkrétne tematické priority, čo znamenalo, že mestá mali voľnú ruku, aby si vybrali svoje zameranie. URBACT jednoducho požadoval, aby príklady boli relevantné, preukázateľné, prenosné a v súlade so zásadami programu. Ako dôsledok ponúkol tento prístup zdola nahor dobrý pohľad na to, čo mestá identifikujú ako svoje priority.

Zoznam víťazných príkladov ukazuje jasný trend v témach. Osemnásť príkladov dobrej praxe URBACT sa zaoberá otázkou mestskej chudoby. Pätnásť rieši rastúcu prioritu udržateľného využívania pôdy. Jedenásť schválených prístupov sa zameriava na pracovné miesta a zručnosti. Okrem toho sú medzi vybranými aj osvedčené postupy týkajúce sa obehového hospodárstva, integrácie migrantov a prechodu na digitálne technológie.

Obraz, ktorý nám takto vzniká, do vysokej miery korešponduje s témami, ktorými sa zaoberá Urbánna agenda pre EÚ. Urbánna agenda odráža záväzok Európskej komisie viac zapájať mestá do tvorby politík s cieľom posilniť mestský rozmer politiky EÚ. Zameriava sa na tri ciele: lepšia regulácia, zlepšený prístup k financovaniu a lepšie zdieľanie poznatkov. Vykonáva sa najmä prostredníctvom dvanástich tematických partnerstiev. Medzi ďalšie témy, ktoré prechádzajú cez všetky priority UA EÚ, patrí "efektívne riadenie miest" a "rodové hľadisko".

Takže, čo môžeme povedať o problémoch, ktorými sa mestá zaoberajú priamo sa svojom území? Pri prekonávaní akých výziev sa mestám osvedčili postupy, ktoré sa stali príkladmi dobrej praxe URBACT?

V nasledujúcich mesiacoch bude program URBACT značne propagovať príklady dobrej praxe, aby sa z nich mohli iné mestá učiť - a použiť ich na riešenie vlastných problémov v mestách. Nižšie uvedené príklady vám naznačia, čo sa skrýva pod pokrievkou štyroch kľúčových tém.

 

Poodhalenie niektorých príkladov dobrej praxe

Toto je náhľad na niektoré pútavé príklady, ktoré je dobré sledovať. Podrobné informácie o všetkých 97 sú zverejnené na webovej stránke URBACT v databáze URBACT Good Practices, ktorá je voľne prístupná online na tomto odkaze: http://urbact.eu/good-practices/home


Mouans-Sartoux: stravovanie v školských jedálňach
Mouans-Sartoux je malé mesto nachádzajúce sa v regióne Alpes-Maritimes na juhovýchode Francúzska. Od roku 1998 toto mesto skúma prepojenia medzi jedlom, zdravím a životným prostredím. V oblasti s mimoriadne vysokou hodnotou pôdy a silným tlakom na rozvoj územia vyvolalo mesto živú debatu o využívaní pôdy v meste a o vzťahu medzi mestským a vidieckym priestorom.
Mouans-Sartoux v súčasnosti ponúka v školských jedálňach stopercentné organické jedlá z miestnych zdrojov. Na to, aby to bolo možné zrealizovať,  bolo potrebné založiť mestskú farmu a najať dvoch farmárov na pestovanie zeleniny pre jedálne, ktoré teraz pokrývajú 85% potrieb troch škôl (1000 jedál denne). Postupne sa zmenili pravidlá verejného obstarávania s cieľom povzbudiť miestnych výrobcov, aby reagovali na tender. Mesto teraz pracuje na miestnych agropotravinárskych systémoch a vzdelávaní s cieľom rozšíriť túto iniciatívu.
 

Antverpy: Pop-up dnes

Antverpy v Belgicku sú jedným z mnohých miest v Európe, ktoré sa zaoberajú problémom nevyužívaných komerčných nehnuteľností. Je tiež jedným z mnohých miest, ktoré sa snažia podporiť dočasné, tzv. pop-up prístupy. Len máloktoré z týchto miest však vyvinulo tak premyslený strategický prístup k tomuto problému, ako toto belgické mesto. Ich príklad dobrej praxe prepojil tvorivých podnikateľov s voľnými maloobchodnými jednotkami s pozitívnymi a trvalými účinkami.
Integrovaný prístup založený na zapojení viacerých zainteresovaných strán v susedstve Oud Berchem v Antverpách sa ukázal ako účinná a inšpiratívna metóda na premenu upadávajúcej nákupnej štvrte na živú kreatívnu os mesta. Pomer úspešnosti pri konverzii voľných obchodných jednotiek predstavuje 70%, pričom 60% jednotiek sa prenajíma dlhodobo a 10% sa predáva podnikateľom.

 
Gdansk: So Stay Hotel

Mnohé mestá v celej Európe budú mať záujem o model So Stay Hotel, ktorý sa používa v poľskom Gdansku. Zameriava sa na výzvu vytvárať pracovné príležitosti pre niektorých z najzraniteľnejších občanov. V tomto prípade mesto podporuje mladých ľudí, ktorí vyrastali v detských domovoch. Mnohí z nich majú problémy udržať si trvalé zamestnanie. Projekt vznikol ako spolupráca medzi mestom Gdansk a Nadáciou pre sociálnu inováciu a je dobrým príkladom toho, ako mestské úrady v mnohých častiach Európy pracujú v nových konfiguráciách.
Inovatívny model prevádzky hotela - prvý v Poľsku - spája trhový prístup so spoločenskou zodpovednosťou. Prevádzkovanie komerčného hotela So Stay umožňuje mladým absolventom získať zručnosti, kvalifikáciu a pracovné skúsenosti v podporovanom prostredí. Ponúka tiež podporu bývania a poskytuje dôležitú platformu pri prechode na nezávislý, dospelý život.

 
Piraeus: Podpora podnikania a inovácie v námornom hospodárstve

Morské hospodárstvo je stredobodom iniciatívy spoločnosti Bluegrowth, ktorá vznikla v Grécku v meste Piraeus. Táto iniciatíva má formu súťaže zameranej na podnecovanie podnikateľov k tomu, aby realizovali inovatívne koncepty a rozvíjali pracovné miesta a služby súvisiace s morskými a sladkovodnými zdrojmi. Úspešné koncepty získavajú šesťmesačnú podporu vývoja a inkubácie, ako aj prístup k vytvorenej sieti miestnych znalostí námorného hospodárstva. Tento prístup pomohol formálne posilniť ľudský ekosystém (partneri, sponzori, poradcovia, akademická obec) okolo modrej ekonomiky v najväčšom prístavnom meste Grécka. Úspešná iniciatíva už stihla získať námorné ocenenie EÚ. K dnešnému dňu spoločnosť Bluegrowth podporila vznik desiatich start-up podnikov a vytvorila 55 pracovných miest.
 

Santiago di Compostela: Tropa Verde, odmeňovanie recyklácie!

Model Tropa Verde, ktorý vyvinulo mesto Santiago di Compostela, Španielsko, úspešne zmenil postoj občanov k odpadu. Príbeh začína v roku 2015, kedy miestny prieskum medzi občanmi zistil vysokú mieru neochoty recyklovať. Identifikované prekážky zahŕňali nedostatok informácií a nízku kultúru recyklácie v meste. Na riešenie tohto problému vyvinul mestský úrad webovú platformu založenú na hrách, ktoré sú prepojené s odmenami od miestnych predajcov. Tento krok sa ukázal rozhodujúcim pri zmene lokálneho zmýšľania.
V priebehu dvoch rokov sa zvýšila miera recyklácie. V priebehu tohto obdobia ponúklo viac ako 115 sponzorov vyše 800 odmien, od ubytovania v hoteloch až po kozmetické procedúry. Tieto boli vymenené za viac ako 16 000 recyklačných činností občanov. Prostredníctvom workshopov, pouličných akcií a propagačných aktivít sa povedomie o iniciatíve šírilo. Školy boli tiež zaneprázdnené, recyklovali tisíce litrov kuchynského oleja a viac ako 3000 domácich spotrebičov. A napokon záujem o projekt sa dostal až za hranice mesta - najmenej ďalších šesť španielskych miest nasleduje príklad Tropa Verde.
 

Ostrava: participatívny prístup k strategickému plánu rozvoja mesta

Zapojenie občanov bolo prioritou pre české mesto Ostrava. Podobne ako mnohé ďalšie samosprávy, Ostrava skúmala účinné spôsoby ako aktívne zapojiť miestnych obyvateľov do svojich rozhodovacích procesov. V roku 2016 v rámci kampane s názvom "fajnOVA" vyvinula Ostrava proces na zapojenie občanov do vypracovania strategického plánu rozvoja 2017-2033. Cieľom bolo zvýšiť pocit spoluvlastníctva a angažovanosti obyvateľov mesta.
S využitím širokej škály nástrojov tento prístup prepojil 250 odborníkov z rôznych oblastí rozvoja mesta s 20 000 obyvateľmi a návštevníkmi. Išlo o prelomovú iniciatívu v oblasti participatívnych procesov v Českej republike s rozsiahlymi a pozitívnymi dôsledkami do budúcna.

 

Silná konkurencia v súťaži o titul URBACT Good Practice

Existuje mnoho ďalších zaujímavých ideí, ktoré sa však medzi schválených 97 príkladov dobrej praxe nedostali.  Posudzovatelia mali nezávideniahodnú úlohu vybrať z vysokého počtu naozaj kvalitných prihlášok tie najlepšie, konkurencia bola silná. Napríklad projekt diaľkového vykurovania v Iasi, digitálny projekt Niort a projekt Gaia z Portugalska patrili tiež medzi popredné príklady a URBACT dúfa, že mnohé z týchto miest budú mať možnosť zúčastniť sa na aktivitách programu v budúcnosti.

 

Čo nás čaká ďalej?

Pozornosť sa teraz upriamuje na 97 príkladov dobrej praxe URBACT, ktoré boli vybrané nezávislým panelom odborníkov.
V najbližších týždňoch a mesiacoch budú aktuality a analýzy osvedčených postupov zdieľané na webových stránkach, blogu, sociálnych médiách URBACTu, ako aj prostredníctvom URBACT podujatí a osobných stretnutí, s cieľom osloviť širokú a rôznorodú skupinu zainteresovaných strán.

Sledujte nás a v nadchádzajúcich mesiacoch sa dozviete viac!

http://urbact.eu/good-practices/home