Skočiť na obsah

Výstava František Horniak – 60 najlepších rytín

Pri príležitosti životného jubilea (60 rokov) vynikajúceho slovenského rytca poštových známok, Františka Horniaka, sa v Poštovom múzeu Praha (Nové mlýny 2) konala dňa 24. 6. 2016 vernisáž 60 najlepších ryteckých prepisov k slovenským poštovým známkam z autorovej tvorby. Výstavu usporiadalo Poštové múzeum Praha v spolupráci so Slovenskou poštou, a. s., Poštovým múzeom Banská Bystrica a za podpory Slovenského inštitútu v Prahe. Na vernisáži sa za osobnej prítomnosti autora zúčastnili zástupcovia Slovenskej pošty, a. s., Českej pošty, s. p., Poštového múzea Praha, Poštovní tiskárny cenin Praha, a. s., Poľskej pošty a ďalší hostia, ako aj široká filatelistická verejnosť.

V príhovoroch na otvorení  výstavy bola vyzdvihnutá osobnosť Františka Horniaka, jeho vysoko profesionálny prístup k známkovej rytine a umelecká hodnota jeho ryteckého prepisu výtvarných návrhov na poštové známky.  Na podujatí bola ocenená i dlhoročná spolupráca oboch poštových múzeí pri usporadúvaní výstav zameraných na diela autorov poštových známok.

Na výstave sú prezentované zbierkové predmety Poštového múzea v Banskej Bystrici, ktoré slúžili ako tlačové  podklady k šesťdesiatim poštovým známkam vydaným v rokoch 1994 – 2015. Súčasťou výstavy sú najmä rytecké rozkresby výtvarných návrhov poštových známok, rytecké rozkresby  ilustrácií na obálky prvého dňa vydania (FDC), odtlačky rytín známok a ilustrácií na FDC, hárčeky, ako aj ukážky tlačových listov. Medzi vystavenými exponátmi dominuje emisný rad Umenie zastúpený 16 emisiami (rytecké prepisy diel Martina Benku, Ladislava Medňanského, Alexandra Bazovského, Karola Barona,  Dezidera Millyho, Cypriána Majerníka, Jozefa Baláža, Jána J. Stundera, Jakuba Bogdana, Františka X. Palka, Petra M. Bohúňa a Alfonsa Muchu, ale aj rytecké prepisy diel Narodenie zo Spišskej Starej Vsi, Ikona z východného Slovenska, Gotická madona z Ľubice a Tabuľová maľba Metercie z Rožňavy). Vystavené sú aj tlačové podklady k poštovým známkam z emisných radov Krásy našej vlasti (Kostol sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tríbečom, Vodný kolový mlyn v Jelke a Drevené kostolíky: Hervartov a Dobroslava) a Ochrana prírody (Žezlový kremeň zo Šobova, Drahý opál z Dubníka, Národná prírodná rezervácia Sitno a Geologické lokality: Šomoška a Sandberg). Na výstave sú predstavené  aj ukážky emisií venované medzinárodným vydaniam, a to spoločné vydanie  s  Egyptom a spoločné vydanie so Srbskom. Taktiež sú vystavené  aj ukážky emisií venované 100. výročiu filmu, Poštovému múzeu v  Banskej Bystrici, 1100. výročiu prvej písomnej zmienky o Bratislave, 200. výročiu narodenia dona Bosca a 550. výročiu založenia Academie Istropolitany.

Návštevníci si okrem vystavených diel môžu pozrieť početné diplomy a ocenenia autora, ako aj vzácnu publikáciu od Antónie Paulínyovej „František Horniak: Svet známok“.

Sprievodným programom vernisáže bolo predstavenie poštovej známky venovanej 450. výročiu narodenia Jána Jessenia, ktorá bola realizovaná ako spoločné  vydanie krajín V4. František Horniak je autorom ryteckého prepisu výtvarných návrhov slovenskej verzie uvedenej poštovej známky a ilustrácie na FDC. Dňa 25. 6. 2016 bola pre verejnosť otvorená príležitostná poštová priehradka a konala sa autogramiáda Františka Horniaka. K výstave je vydaný katalóg, ktorý bol na vernisáži aj slávnostne predstavený.

 Výstava František Horniak – 60  najlepších rytín, ktorá je vynikajúcou príležitosťou zoznámiť sa s dielom popredného slovenského rytca, je návštevníkom prístupná na adrese:

Poštové múzeum, Nové mlýny 2, Praha 1

 od utorka do nedele v čase od 9.00 do 17.00 hod.

Výstava bude trvať do 11. septembra 2016. Všetkých záujemcov srdečne pozývame

 

František Horniak