Skočiť na obsah

Medzinárodné ocenenia za známkovú tvorbu

Prvé medzinárodné ocenenie (v roku 1995) pre slovenskú známkovú tvorbu získal akademický maliar Dušan Nágel spolu s autorom ryteckého prepisu a rytiny Františkom Horniakom za poštovú známku „100 rokov volejbalu“, ktorá sa v celosvetovej súťaži o najkrajšiu známku s témou storočnice volejbalu umiestnila na 3. mieste.

V medzinárodnej súťaži japonského ministerstva pôšt a telekomunikácií získal  v roku 1996 akademický maliar Rudolf Cigánik 3. cenu za vytvorenie návrhu známky s témou „Greeting to you“.

V roku 1997 sa poštová známka „Ľudovít Štúr“ (vydaná v roku 1995), ktorej autorom je akademický maliar Jozef Baláž a autorom ryteckého prepisu a rytiny je akademický maliar Martin Činovský, umiestnila v medzinárodnej konkurencii najkrajších známok sveta v súťaži Grand prix WIPA Viedeň na 3. mieste.

V roku 2000 poštová známka „Martin Benka: Krajina z Terchovej” (vydaná v roku 1998) získala 3. miesto na svetovej súťaži WIPA. Autorom ryteckého prepisu a rytiny je František Horniak.

Redakcia časopisu Deutsche Briefmarken Revue organizuje súťaž „Najkrajšia známka Európy“. Súťaž sa uskutočňuje na základe čitateľskej ankety, uverejnenej v krajinách Európy.

Slovenská poštová známka z emisie Umenie Dejiny poštového práva“ (vydaná v roku 2000), ktorej autorom je akademický maliar prof. Dušan Kállay a autorom ryteckého prepisu a rytiny je akademický maliar Rudolf Cigánik, umiestnila v medzinárodnej konkurencii najkrajších známok sveta v súťaži Grand prix WIPA Viedeň na 1. mieste.

V roku 2005 sa poštová známka „Ladislav Medňanský: Potok za humnami. Na brehu“ (vydaná v roku 2003), ktorej autorom grafickej úpravy, ryteckého prepisu a rytiny je František Horniak, umiestnila v medzinárodnej konkurencii najkrajších známok sveta v súťaži Grand prix WIPA Viedeň na 1. mieste.

V roku 2009 sa poštová známka „Bratislavský hrad“ (vydaná v roku 2007), ktorej autorom je akademický maliar prof. Dušan Kállay a autorom ryteckého prepisu a rytiny je František Horniak, umiestnila v medzinárodnej konkurencii najkrajších známok sveta v súťaži Grand prix WIPA Viedeň na 1. mieste.

V roku 2009 sa poštová známka Spoločné vydanie s Českou republikou - Karol Plicka (vydaná v roku 2008), ktorej autorom je akademický maliar prof. Dušan Kállay a autorom ryteckého prepisu je Miloš Ondráček, umiestnila v súťaži o  najkrajšiu rytú známku Európskej únie "Grand Prix de l’Art Philatélique" na 3. mieste.

V roku 2011 sa poštová známka „400. výročie konania Žilinskej synody“  (vydaná v roku 2010), ktorej autorom je akademický maliar prof. Dušan Kállay a autorom ryteckého prepisu je akademický maliar doc. Martin Činovský Art.D, umiestnila v súťaži o  najkrajšiu rytú známku Európskej únie "Grand Prix de l’Art Philatélique" na 1. mieste.

V roku 2012 sa poštová známka (v hárčeku) „400. výročie konania Žilinskej synody“ (vydaná v roku 2010), ktorej autorom je akademický maliar prof. Dušan Kállay a autorom ryteckého prepisu je akademický maliar doc. Martin Činovský Art.D, umiestnila v medzinárodnej konkurencii najkrajších známok sveta v súťaži Grand Prix WIPA Viedeň na 3. mieste.

 V roku 2013 sa hárček  Národný park Nízke Tatry s dvoma poštovými známkami  Lomikameň pozmenený a Skalienka ležatá, vydanými v emisnom rade Ochrana prírody v roku 2012, umiestnil v medzinárodnej súťaži najkrajších známok sveta o Grand Prix WIPA Viedeň na 4. mieste. Autorkou výtvarného návrhu oceneného diela je akademická maliarka Kamila Štanclová, autorom líniovej rozkresby diela je akademický maliar doc. Martin Činovský Art.D a dielo vyryl František Horniak. 

V roku 2014 sa poštová známka „Umenie: Martin Martinček (1913 – 2004)“ (vydaná v roku 2013), ktorej autorom ryteckého prepisu je akademický maliar Rudolf Cigánik, umiestnila v súťaži o  najkrajšiu rytú známku Európskej únie "Grand Prix de l’Art Philatélique" na 2. mieste.

V roku 2014 sa poštová známka 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu (vydaná v roku 2013), ktorej námet podľa fresky z baziliky San Clemente v Ríme stvárnil akad. mal. prof. Dušan Kállay a vyryl Miloš Ondráček, v súťaži „Il Premio Internazionale d’arte filatelica San Gabriele“ stala najkrajšou poštovou známkou s kresťanskou tematikou. Poštová známka vyšla ako spoločné vydanie s Českou republikou, Vatikánskym mestským štátom a Bulharskou republikou.

V roku 2017 sa poštová známka (s kupónom) „450. výročie narodenia Jána Jessenia (1566 – 1621): Spoločné vydanie s Českou republikou, Maďarskom a Poľskou republikou“ (vydaná v roku 2016) umiestnila v súťaži o  najkrajšiu rytú známku Európskej únie "Grand Prix de l’Art Philatélique" na 2. mieste. Autorom výtvarného návrhu oceneného diela je akad. mal. Vladislav Rostoka a autorom ryteckého prepisu je František Horniak.

V roku 2019 sa poštová známka (v hárčeku) UMENIE: Ladislav Bielik – Muž s odhalenou hruďou (vydaná v roku 2018), ktorej autorom ryteckého prepisu je akademický maliar Rudolf Cigánik a autorom grafickej úpravy akad. mal. Vladislav Rostoka, umiestnila v súťaži o  najkrajšiu rytú známku Európskej únie v Bruseli "Grand Prix de l’Art Philatélique" na 2. mieste.

Zároveň sa táto známka umiestnila v súťaži o najkrajšiu známku sveta v Madride „Premios Nexofil a los Mejores Sellos del Mundo de 2018“ na 1. mieste v kategórii Najlepšia príležitostná tlač roka 2018 a na dvoch 3. miestach v kategóriách Najkrajší hárček sveta roka 2018 a Najkrajšia rytá poštová známka roka 2018. Na ďalšom 3. mieste sa v kategórii Najlepší dizajn poštovej známky za rok 2018 umiestnila známka Deň poštovej známky: Alfonz Mucha od akad. mal. Vladislava Rostoku. Ocenené boli aj známky vydané za prvých päť rokov existencie tejto súťaže, pričom 1. miesto za najkrajší hárček sveta získala poštová známka 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu (vydaná v roku 2013), ktorú stvárnil prof. akad. mal. Dušan Kállay a vyryl Miloš Ondráček.